MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej z wieloma atrakcjami [ZDJĘCIA]

mk
Święto Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej było rajem dla smakoszy.
Święto Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej było rajem dla smakoszy. Tadeusz Klocek
W Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się kolejna edycja Święta Chleba. W tym roku obchodzono mały jubileusz, ponieważ organizowano je już dwudziesty raz.

Święto Chleba to wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, które cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Radomia. W tym roku zainteresowanie było ogromne. Niektórzy wytrwale czekali w pełnym słońcu w kolejkach, które liczyły kilkaset metrów.

Celem organizowanej na terenie skansenu uroczystości jest kultywowanie polskiego, a w szczególności radomskiego piekarstwa, promocja oraz ugruntowanie podstawowego znaczenia chleba i wyrobów piekarniczych, jako produktów niezmiernie ważnych w kulturze i tradycji polskiej. Dwudzieste jubileuszowe Święto Chleba rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Tegoroczne wydarzenie zwyczajowo skoncentrowane było wokół prezentacji kunsztu piekarskiego oraz pokazów tradycyjnych obrzędów żniwnych i pracy na wsi.

Muzeum Wsi Radomskiej co roku ogłasza konkurs na „Tradycyjny wieniec dożynkowy”, którego celem jest popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz roli wieńca, jako głównego symbolu obchodów dożynkowych. W tym roku zwyciężył wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziejów. W nagrodę będzie reprezentował województwo mazowieckie w dożynkach ogólnopolskich. Odbędą się one w Spale i zostały objęte patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Drugie miejsce zajął Zespół Śpiewaczy Bieniędzice, zaś trzecie Koło Gospodyń Wiejskich Zalesiczanki z Zalesic. Łącznie w tym konkursie udział wzięło siedemnaście zespołów. Wszystkim wręczono nagrody.

Ponadto mieszkańcy oraz turyści, którzy przybyli na jubileuszowe Święto Chleba mieli okazję posłuchać występów ludowych zespołów. Wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Wolanianki z Wolanowa oraz coraz bardziej znane Guzowianki z Guzowa. Gwiazdą tegorocznego święta był zespół Tulia założony przed rokiem w Szczecinie. Mimo to grupa wydała już płytę, która osiągnęła status złotej. Na scenie „Pod Dębem” występowały liczne kapele wiejskie. Nie brakowało chętnych, którzy zdecydowali się na potańcówkę w rytm tej muzyki.

Nieodłącznym elementem Święta Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej jest również kiermasz twórczości ludowej, wystawa stoisk piekarniczych i i prezentacja pieczywa z radomskich piekarni, pokazy kunsztu piekarskiego w wykonaniu radomskich piekarzy, konkursy i zawody prowadzone przez Cech Piekarzy w Radomiu. - Przeważnie jesteśmy na wszystkich edycjach. Mamy blisko do Muzeum, więc to bardzo dobry sposób na miłe spędzenie popołudnia - mówili nam Sylwester i Katarzyna Kałbińscy, którzy do skansenu przyjechali z dziećmi: Mikołajem i Nelą.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie