MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Chleba z obrzędami i muzyką. Atrakcji co niemiara!

Barbara KOŚ
Gościom Święta Chleba przygrywać będzie znakomita kapela braci Tarnowskich.
Gościom Święta Chleba przygrywać będzie znakomita kapela braci Tarnowskich. archiwum
Skansen w Radomiu zaprasza na rodzinną imprezę.

Dojazd na Święto Chleba

Dojazd na Święto Chleba

W niedzielę zostanie uruchomiona linia numerem 70, zapewniająca dojazd na Święto Chleba. Autobusy tej linii będą kursowały w godzinach 9 -19.30, z częstotliwością co około 15 minut. Trasa będzie wiodła z pętli na osiedlu Michałów - ulicami Królowej Jadwigi, Mieszka I, Chrobrego, Kusocińskiego, Żwirki i Wigury, 25 Czerwca, Sienkiewicza, Mickiewicza, Traugutta, Poniatowskiego, Dowkontta, 1905 Roku, Limanowskiego (powrót: Łukasika), Wierzbicką, Warsztatową, Potkanowską, Starokrakowską i Stalową - do pętli Potkanów / Stalowa. Na trasie linii 70 będą obowiązywały wszystkie przystanki, a przy dworcu PKP przystanki wspólne z linią 10. W autobusach linii 70 będą obowiązywały takie bilety, jak na innych liniach. Na całej ulicy Szydłowieckiej zostanie podczas imprezy wprowadzony ruch jednokierunkowy - będzie można nią jeździć od ulicy Kieleckiej do ulicy Starokrakowskiej.

W niedzielę w Muzeum Wsi Radomskiej przy ulicy Szydłowieckiej odbędzie się XIII Święto Chleba. W programie występy artystyczne, zabawa na dechach, konkursy i oczywiście degustacja chleba.

Impreza cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Radomia. O stale rosnącym zainteresowaniu niewątpliwie świadczy kilkunastotysięczna frekwencja uczestników ubiegłorocznej imprezy. W tym roku święto zapowiada się równie interesująco.

TRADYCYJNIE

Jak tradycja każe - impreza koncentrować się będzie na prezentacji kunsztu piekarskiego oraz pokazów tradycyjnych zwyczajów żniwnych. Obchody święta rozpocznie uroczysta msza w intencji radomskich rolników i piekarzy. Potem nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na tradycyjny wieniec dożynkowy.

Dlaczego wieniec? Święto Chleba nawiązuje największego święta rolników - dożynek, obchodzonych zwykle w sierpniu lub na początku września. Głównym momentem dożynek było najpiękniejszym staropolskim obrzędem rolniczym, nagrodą za wykonaną pracę i podziękowaniem za zebrane plony.

ROZRYWKA

Po prezentacji wieńców rozpoczną się koncerty artystyczne, zabawa i konsumpcja. Odbędą się także pokazy prac polowych: orki, omłotów i międlenia lnu, kiermasze twórczości ludowej i wyrobów piekarniczych, produktów pszczelarskich. Goście będą smakować potrawy regionalne przygotowane przez Zespół Obrzędowy ze Strykowic, Zespół Obrzędowy "Zaborowianki" z Zaborowa i Koło Gospodyń Wiejskich z Kurpi.

DO TAŃCA

Wśród zaproszonych zespołów muzycznych znajdą się w tym roku Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka z
Uniwersytetu Warszawskiego, folk rockowy zespół De Press, łączący pop, rock i melodie spod Tatr oraz pop rockowy zespół Etanis.

Z pewnością wielu gości zgromadzi scena nad stawem, zwyczajowe miejsce prezentacji twórczości ludowej, czystego folkloru, poezji ludowej i twórczości artystycznej. Tu do tańca przygrywać będą zawsze chętnie słuchane kapele regionalne: kapela Krzysztofa Rokicińskiego, kapela Radomskie Muzykanty, kapela Zdzisława Kwapińskiego, Zespół Obrzędowy ze Strykowic, kapela braci Tarnowskich.

Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich można będzie spróbować podpłomyków, racuchów i innych ludowych specjałów.

Święto Chleba będzie w niedzielę w Muzeum Wsi Radomskiej, wejście od ulicy Stawowej. Bilety w cenie: normalny - 12 złotych, ulgowy - 10 złotych, bilet rodzinny (dwie osoby z dziećmi) - 25 złotych do nabycia przed wejściem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie