MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Kozienicach. Uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

DAMIAN LATOS
W niedzielę 11 listopada mieszkańcy powiatu kozienickiego świętowali 101. rocznicę odzyskania niepodległości.
W niedzielę 11 listopada mieszkańcy powiatu kozienickiego świętowali 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Damian Latos/Agencja Arpass
W programie modlitwa w intencji poległych za Ojczyznę, msza, przemarsz, uroczystości pod pomnikiem, składanie kwiatów, oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego. Nie zabrakło również bogatego programu artystycznego. Tak wyglądały obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w Kozienicach.

Obchody Święta Niepodległości zaczęły się o godzinie 9.30 przy grobie nieznanego żołnierza i kwaterze Legionistów na kozienickim cmentarzu. Odbyła się tam modlitwa w intencji poległych za Ojczyznę, a także złożenie kwiatów od społeczeństwa powiatu kozienickiego. Tam delegacje kozienickiego samorządu, szkół, związków, firm i instytucji złożyły wiązanki kwiatów.

Następnie o godzinie 10 poczty sztandarowe oraz delegacje z wiązankami kwiatów zebrały się przed kościołem pod wezwaniem Świętej Rodziny w Kozienicach. O godzinie 10.30 proboszczowie kozienickich parafii, a mianowicie Władysław Sarwa i Kazimierz Chojnacki razem z dyrektorem seminarium w Radomiu księdzem Rafałem Widulińskim odprawili uroczystą mszę świętą za Ojczyznę.

Po mszy świętej nastąpił przemarsz uczestników uroczystości na plac przy Pomniku Niepodległości w asyście orkiestry Dętej OSP w Kozienicach i 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

Wszyscy zgromadzeni pod pomnikiem w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewali cztery hymnu państwowego. Głos jako jeden z gospodarzy Święta Niepodległości zabrał starosta Andrzej Jung. – 11 listopada to data, która głęboko wryła się w serca wszystkich Polaków. Ta data skłania nas do zastanowienia się czym jest patriotyzm, wolność suwerenność. Czym jest wolność wie tylko ten kto ją stracił. Polacy tego doświadczyli. Przez 123 lata Polski nie było na mapach Europy i Świata, ale Duch narodowy w Polakach pozostał. Polacy walczyli słowem, z bronią. Ginęli w powstaniach, w Legionach Polskich podczas I Wojny Światowej – mówił starosta.

- Na terenie powiatu Kozienickiego znajdują się miejsca upamiętniające tych, którzy oddali życie za wolną, suwerenną, niepodległą Polskę. Dzisiaj chylimy przed nimi czoło, chwała bohaterom – dodał starosta.

Kolejno głos zabrał burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski. – Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów i niewoli naznaczonych walką, cierpieniem i trudem wielu pokoleń Polaków nasza Ojczyzna odzyskała suwerenność. Dzisiaj na terenie całego kraju odbywają się uroczystości, wydarzenia, msze święte, których celem jest należyte oddanie czci, honoru i wdzięczności wszystkim tym, którzy poświęcili własne życie i zdrowie dla miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. - Dziękujemy tym, którzy marzenia o wolnej Polsce przekształcili w czyn – powiedział burmistrz.

Po przemówieniach uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich i Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach zaprezentowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny.

Następnie Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych odczytał Apel Pamięci. - Stajemy dziś do uroczystego Apelu Pamięci, aby złożyć hołd naszym rodakom walczącym o wolną i suwerenną Ojczyznę. W tym szczególnym dniu, w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości sięgamy pamięcią do chwalebnych, ale również tragicznych kart historii naszej Ojczyzny – czytał Krzysztof Zając.

Po Apelu Pamięci składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości. Kwiaty złożyli lokalni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele, stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Kozienic, a także uczniowie szkół z powiatu kozienickiego i przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw.
Zwieńczeniem obchodów był koncert X Koncert Muzyki Polskiej „Niepodległa Nuta” w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach.

Podczas koncertu swoje wiersze recytowali członkowie Grupy Poetyckiej „Erato”. Uroczystości zakończył występ chórów Bel Canto oraz Fermata pod kierunkiem Anny Kuczmery, po których odbyło się wspólne wykonanie pieśni legionowych przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach.

"Straszne Halloween" w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

1 listopada w radomskim klubie Explosion. Zagrał Ronnie Ferrari - Zobacz zdjęcia!

2 listopada w radomskim klubie Explosion. Zagrał zespół Łobuzy - zobacz zdjęcia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie