Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Żelaza i Stali w Hucie w Chlewiskach. Było mnóstwo atrakcji

/inia/
Jerzy Jasiuk dyrektor Muzeum Techniki w Warszawie zaprezentował gramofon z początku XX wieku.
Jerzy Jasiuk dyrektor Muzeum Techniki w Warszawie zaprezentował gramofon z początku XX wieku. archiwum
Już po raz 10 na terenie zabytkowej huty żelaza w Chlewiskach, która jest częścią Muzeum Techniki w Warszawie odbyło się Święto Żelaza i Stali. Ta impreza była wyjątkowa, bo jubileuszowa.
Duże zainteresowanie wzbudził fiat 125p z kierowcą w kasku.
Duże zainteresowanie wzbudził fiat 125p z kierowcą w kasku.
archiwum

Duże zainteresowanie wzbudził fiat 125p z kierowcą w kasku.

(fot. archiwum)

Festyn organizowany jest co roku od 2002 roku na terenie zabytkowej Huty. Jak co roku do Chlewisk zjechały tłumy gości z całej Polski.

NA WŁASNE OCZY

Wszyscy, którzy przyjechali w minioną niedzielę do Chlewisk mogli zwiedzić hutę. Można było zobaczyć jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie wielki piec hutniczy opalany węglem drzewnym.
Dyrektor Muzeum, Jerzy Jasiuk zaprezentował lampę naftowa Łukasiewicza, gramofon z początku XX wieku a także telefon z początku XX wieku i maszynę szyfrującą ENIGMA.

Uczestnicy festynu mogli także podejrzeć produkcję żelaza w świętokrzyskiej dymarce, podpatrzeć jak lepione są garnki, albo podkowy, którymi kiedyś podkuwano konie.

STARE SAMOCHODY

Nie lada gratka dla panów była możliwość obejrzenia nowych ekspozycji, które znajdują się w muzeum: motocykli i samochodów popularnych w XX wieku.

Wielką atrakcją był pokaz pojazdów z lat dwudziestych XX wieku. Nie zabrakło: citroena BL 11 i przedwojennego fiata 508, a także nieco młodszych: prototypu syreny z 1955 roku i warszawy 223 kombi. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz samochodów troszkę wiekiem młodszych takich jak: - mercedes, volvo, polonez w wersji terenowej, cadillac i wiele innych. Nie mogło też zabraknąć fiata 126.
Miłośnicy jednośladów obejrzeli natomiast na ekspozycji między innymi model junaka M10 czy SHL M04

SMACZNIE I MUZYCZNIE

Były też atrakcje muzyczne. Gwiazdami wieczoru były zespoły: Pieśni i Tańca "Sorbin", Bang-Bang, Damen, Rewers i kabareciarz Stan Tutaj. Stan Tutaj.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się swojskie jadło, które jak co roku przygotowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Pierogi z grzybami czy chleb ze smalcem rozchodziły się jak przysłowiowe świeże bułeczki. Wśród licznych atrakcji nie zabrakło giełdy minerałów i kramów z dziełami ludowych twórców.
Impreza zakończyła się wcześniej niż planowano, bo pogoda pokrzyżowała plany organizatorom.

Imprezę zorganizowało Muzeum Techniki w Warszawie i gmina Chlewiska. W przygotowaniach pomogła także Lokalna Grupa Działania "Na piaskowcu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie