Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczątki dinozaurów w gminie Iłża. Naukowcy opowiadali o swych odkryciach. Powstanie centrum dydaktyczne?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Daniel Tyborowski (z lewej) oraz Błażej Błażejowski w Iłży opowiadali o swoich odkryciach w Krzyżanowicach.
Daniel Tyborowski (z lewej) oraz Błażej Błażejowski w Iłży opowiadali o swoich odkryciach w Krzyżanowicach. Joanna Gołąbek
W sobotę w Iłży odbyła się konferencja Błażeja Błażejowskiego z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk oraz Daniela Tyborowskiego z Muzeum Ziemi. Opowiadali oni o znalezionych szczątkach dinozaurów w Krzyżanowicach.

Przypomnijmy, jesienią ubiegłego roku Ekipa z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk odkryła w Krzyżanowicach szczątki pliozaura - drapieżnika, żyjącego około 150-152 milionów lat temu.

Nowy gatunek?

Naukowcy przypomnieli, że już w latach 60. ubiegłego wieku prowadzone były badania w sprawie szczątków dinozaurów, ale zostały przerwane. Jesienią ubiegłego roku Tyborowskiemu i Błażejewskiemu, we współpracy ze studentami Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, na prywatnej posesji w Krzyżanowicach udało się odnaleźć ząb pilozaura. Wspomniany dinozaur został nazwany jurajskim smokiem z Krzyżanowic.

Z relacji obu uczonych wynikało, że te zwierzęta mogły mieć nawet 10 metrów długości i z pewnością były największymi w Polsce. Wiadomo, że na świecie wówczas żyły trzy różne gatunki: w Rosji, w Wielkiej Brytanii oraz Arktyce. Na razie nie wiadomo, który gatunek był obecny w Polsce. - Być może udało się odkryć całkowicie nowy. Na razie mamy za mało skamieniałości, aby to odkryć - mówił Tyborowski. Jak mówili, pilozaury były na tyle ogromne, że zagrozić mógł im tylko inny pilozaur. Wyglądem przypomina obecnego kaszalota oraz orkę. Obaj panowie opowiadali jednak, że w Krzyżanowicach bardzo liczne były również ślimaki, długoszyje elasmozaury oraz żółwie morskie.

Plany na przyszłość

Wiadomo, że wykopaliska na terenie Krzyżanowic, Błazin i Malenic dalej będą prowadzone. Być może w przyszłym roku w Iłży odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat pilozaurów. Naukowcy mają również w planach stworzenie, we współpracy z lokalną władzą, tematycznego centrum dydaktyczno - edukacyjnego obejmującego pawilon wystawowy i ścieżki dydaktyczne. Tyborowski podawał przykład gminy Sławno w województwie łódzkim, gdzie powstał Geopark. Obaj panowie otwarcie również przyznali, że liczą na szybkie powstanie obwodnicy Iłży, ponieważ roboty budowlane mogą ułatwić znalezienie szczątków pilozaura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie