MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B w Radomiu

/wit/
Jeszcze tylko do piątku 25 października potrwa XXVII, jesienna edycja "Żółtego Tygodnia".

Ideą akcji jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B i propagowanie szczepień ochronnych. Do punktów szczepień na terenie kraju zgłaszać mogą się osoby dotychczas niezaszczepione oraz te, które cykl szczepień rozpoczęły wiosną.

O zaszczepieniu się przeciwko WZW A powinny pamiętać szczególnie osoby mieszkające w rejonach zagrożonych powodziami i lokalnymi podtopieniami. Na naszym terenie narażeni są mieszkańcy powiatów lipskiego i białobrzeskiego.

- Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, jedzenie zakażonej żywności lub picie wody - nawet jeśli jest w postaci kostki lodu - informuje radomski sanepid.

W przypadku WZW B zagrożenie mogą stanowić zabiegi w zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych, tatuaże wykonane niesterylnym sprzętem. Do zakażenia wirusem HBV, który powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu B, wystarczy nawet niewielka ilość krwi, gdyż jest on 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.

- Żeby do tego doszło wystarczy kontakt z 0,00001 mililitrów krwi. Co roku w kraju notuje się ponad półtora tysiąca nowych zachorowań - podkreślił Grzegorz Stolarek, ordynator Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Infekcja może nastąpić w wyniku naruszenia ciągłości skóry podczas dializ, zabiegów stomatologicznych czy kosmetycznych oraz podczas kontaktu z zakażoną krwią i wydzielinami osoby chorej, na przykład podczas kontaktów seksualnych.

U części osób zakażenie przechodzi w postać przewlekłą, która może prowadzić do marskości wątroby i raka pierwotnego tego narządu. Decydującą rolę w profilaktyce obu schorzeń odgrywa szczepienie ochronne.

Punkty szczepień oferują szczepionki monowalentne (chronią przed jednym z typów wirusa). W przypadku WZW typu A podaje się szczepionkę w 2 dawkach w odstępie 6-12 miesięcy. Podstawowy schemat szczepienia przeciwko WZW typu B obejmuje 3 dawki, drugą po miesiącu od pierwszego szczepienia a trzecią po 6 miesiącach od pierwszej dawki.

W profilaktyce wirusowych zapaleń wątroby obu typów można zastosować szczepionkę skojarzoną, uodparniającą jednocześnie przeciwko obu typom wirusa. Podaje się 3 dawki szczepionki w schemacie analogicznym jak szczepionkę przeciwko WZW typu B.

Nie tylko w trakcie jesiennych i zimowych edycji "Żółtego Tygodnia", ale przez cały rok zaszczepić można w radomskim sanepidzie przy ulicy Aleksandrowicza 5. Punkt szczepień czynny jest we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15-16.30. Jedna dawka szczepionki kosztuje 50 złotych. Na miejscu można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące WZW typu A i B.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie