Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolono ich by strzelali do rodaków. Rewelacje na konferencji IPN (video)

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
O pułku PZPR mówił Sebastian Piątkowski
O pułku PZPR mówił Sebastian Piątkowski Szymon Wykrota
W okresie stanu wojennego istniał w województwie radomskim pułk Samoobrony KW PZPR, którego członkowie byli między innymi szkoleni w posługiwaniu się ostrą bronią. To jedna z rewelacji, które można było dowiedzieć się uczestnicząc w konferencji pod nazwą "Czas Solidarności".

Konferencję przygotowała radomska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, odbyła się ona we wtorek w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli gromadząc ponad sto osób.

Sebastian Piątkowski, historyk z IPN przedstawił nieznaną do tej pory kartę najnowszej historii Polski i naszego regionu. Nieznaną, bo ślady istnienia Pułku Samoobrony KW PZPR w Radomiu i jego odpowiedników w kraju były starannie niszczone. Historykom udało się jednak ustalić, że ta formacja składała się w województwie radomskim z 10 kompanii w miejscowościach w terenie i co najmniej dwóch kompanii w Radomiu. Liczyła ona od tysiąca do 2 tysięcy 700 osób, jej członkami byli między innymi partyjni aktywiści i emeryci, również członkowie organizacji kombatanckich oraz osoby należące do Komisji Historycznej Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.

Zadaniem Pułku było nie tylko agitowanie i propagowanie partyjnych idei, ale także ewentualna pomoc milicji i SB w tłumieniu protestów "Solidarności".

W stanie wojennym w 1982 roku, przed spodziewanymi demonstracjami z okazji 3 maja członkowie pułku byli szkoleni w obchodzeniu się z pistoletem P 64, pistoletem maszynowym, karabinem kałasznikow i ręcznymi miotaczami gazu. W późniejszych szkoleniach uczono ich także obsługi broni cięższego kalibru.

- Istniała opcja, że członkowie plutonu zostaną wyposażeni w broń i wykorzystania do tłumienia demonstracji. Na szczęście do takich sytuacji nie doszło - mówił Sebastian Piątkowski.

Według niego w czerwcu 2003 należące do pułku osoby zostały zmobilizowane w związku z wizytą papieża Jana Pawła II, w tym samym roku zmieniono także nazwę pułku na Polityczno-Obronny. Formalnie został rozwiązany dopiero w 1989 roku.

Podczas konferencji inny pracownik IPN, Marek Wierzbicki w filmowym wystąpieniu starał się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy "Solidarność" była partią polityczną czy ruchem społecznym".

Spotkanie stało się także okazją do promocji dwóch przygotowanych przez radomski IPN książek: "Jawnie i w podziemiu. Wspomnienia ludzi "Solidarności" regionu radomskiego 1980-1989" oraz NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska w dokumentach 1980-1989" i spotkania ludzi, którzy są ich bohaterami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie