Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu mają patrona. Jest nim 72. Pułk Piechoty

Kamil Kozieł
Kamil Kozieł
Oficjalne porozumienie w sprawie nadania patronatu zostało podpisane w piątek przez dyrektor Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, Katarzynę Kołodziejską oraz przedstawicieli Grupy Inicjatywnej Budowy Pomnika 72. Pułku Piechoty w Radomiu, między innymi Jarosława Kowalika i Andrzeja Mędrzyckiego.
Oficjalne porozumienie w sprawie nadania patronatu zostało podpisane w piątek przez dyrektor Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, Katarzynę Kołodziejską oraz przedstawicieli Grupy Inicjatywnej Budowy Pomnika 72. Pułku Piechoty w Radomiu, między innymi Jarosława Kowalika i Andrzeja Mędrzyckiego. Szymon Wykrota
Od piątku Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu noszą imię 72. Pułku Piechoty imienia Dionizego Czachowskiego. W placówce tej powstanie również Izba Pamięci radomskiego 72. Pułku Piechoty, a uczniowie będą opiekowali się pomnikiem, którego budowa ma ruszyć już za kilka tygodni u zbiegu ulic Malczewskiego i Kelles - Krauza.

Oficjalne porozumienie w sprawie nadania patronatu zostało podpisane w piątek przez dyrektor Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, Katarzynę Kołodziejską oraz przedstawicieli Grupy Inicjatywnej Budowy Pomnika 72. Pułku Piechoty w Radomiu, między innymi Andrzeja Mędrzyckiego i Jarosława Kowalika.

- Na podstawie wyników przeprowadzonego w szkole referendum oraz wychodząc naprzeciw złożonej przez Grupę Inicjatywną propozycji nadania Szkołom w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego imienia 72. Pułku Piechoty "Radom", w dniu dzisiejszym przekazujemy wiążącą wiadomość o wyborze patrona naszej szkole przez społeczność szkolną - poinformowała, odczytując treść dokumentu, Katarzyna Kołodziejska.

W związku z objęciem patronatu, dyrekcja szkoły i jej uczniowie zobowiązali się do aktywnego uczestnictwa w uroczystościach odsłonięcia pomnika, który stanie w pobliżu skrzyżowania ulic Malczewskiego, Kelles-Krauza i Wernera, za dawną galerią Rogatka. Placówka zobowiązała się sprawować opiekę nad miejscem upamiętniającym 72. Pułk Piechoty.

- Na terenie szkolnej Sali Pamięci eksponowane będą przekazane szkole pamiątki dokumentujące historię 72. Pułku Piechoty. Młodzież, wraz z gronem pedagogicznym, będą poprzez inicjowanie spotkań popularyzować dzieło oraz ślady obecności w Radomiu swojego patrona - zaznaczyła Katarzyna Kołodziejska.

Andrzej Mędrzycki, jeden z inicjatorów budowy pomnika 72. Pułku Piechoty, podkreślił w swoim wystąpieniu, że jest to bardzo ważny dzień dla szkoły.

- Mam nadzieję, że młodzież będzie godnie kultywowała tradycje 72. Pułku Piechoty, którego żołnierze polegli w 1939 roku w obronie naszej ojczyzny - mówił Andrzej Mędrzycki.

Podczas uroczystego podpisania porozumienia był też obecny syn jednego z poległych żołnierzy 72. Pułku Piechoty. Na ręce dyrekcji szkoły przekazał niezwykle cenną pamiątkę - kserokopię świadectwa ukończenia kursu podchorążego przez swego ojca. Dokument ten trafi do Izby Pamięci, w której młodzi ludzie będą zdobywać wiedzę o bohaterskim pułku z Radomia.

Pomysłodawcy budowy pomnika upamiętniającego Żołnierzy 72. Pułku Piechoty poinformowali, na jakim etapie jest to przedsięwzięcie.

- W przyszłym tygodniu odbierzemy prawomocne już pozwolenie na budowę. Chcemy, aby w kwietniu był gotowy fundament. Kosztorys zakłada, że budowa pomnika wraz zagospodarowaniem terenu wokół będzie kosztować ponad 120 tysięcy złotych - powiedział Jarosław Kowalik.

Część funduszy grupa pozyska od sponsorów. Oczywiście mogą pomóc też radomianie, wpłacając datki na konto społeczników. Autorem projektu pomnika jest Tadeusz Derlatka, a postument wykona Stanisław Romańczuk i firma Kamar Szczepna Kowalskiego. Pomnik będzie z granitu norweskiego, w tonacji beżu i bieli, o wysokości 2,5 metra.

72. Pułk Piechoty w okresie międzywojennym- od 1922 do 1939 roku stacjonował w koszarach przy ulicy Struga w Radomiu. Obecność tak dużej jednostki w mieście i jej kadry miała ogromny wpływ na życie Radomia. Pułk był w składzie 28.Dywizji Piechoty. W roku 1939 pułk miał przydział mobilizacyjny do armii „Łódź”. Wojnę rozpoczął broniąc rzeki Warty na północny wschód od Wielunia, było to 3 września 1939.Następnie toczył krwawe walki pod kilkoma miejscowościami. 13 września w czasie walk do niewoli dostał się dowódca 72. Pułku Piechoty, ppłk Karol Chrobaczyński z częścią podległych mu żołnierzy. Z 72. Pułku Piechoty pozostało jedynie około 50 żołnierzy. Pozostałe polskie oddziały wycofały się przez Żuków-Błonie do Puszczy Kampinoskiej. Na cmentarzu we wsi Grabno znajduje się kwatera wojskowa z 1939 roku. Na pomniku napis: "Polegli na polu chwały w dniach 4 i 5 IX 1939 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą bohaterscy żołnierze 72 pp. z Radomia w bitwie o Józefów i Rogóźno". Niżej: 14 nazwisk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie