Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szóste radomskie spotkania z filozofią - Festiwal Filozofii "Okna" imienia profesora Leszka Kołakowskiego (program)

Barbara Koś
Na VI  Festiwal Filozofii "Okna" imienia profesora Leszka Kołakowskiego zapraszają organizatorzy - – od lewej- Aneta Stańczyk, Renata Metzger, Marcin Kępa i Wiesław Chudoba.
Na VI Festiwal Filozofii "Okna" imienia profesora Leszka Kołakowskiego zapraszają organizatorzy - – od lewej- Aneta Stańczyk, Renata Metzger, Marcin Kępa i Wiesław Chudoba. Barbara Koś
Interesujący goście, spektakle teatralne i koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego wypełnią VI Festiwal Filozofii "Okna" imienia profesora Leszka Kołakowskiego, który rozpoczyna się w środę, 21 maja w Resursie Obywatelskiej.
Aneta Stańczyk , nauczycielka Zespołu Szkół Elektronicznych, zaprasza na wystawę prac graficznyhch uczniów.
Aneta Stańczyk , nauczycielka Zespołu Szkół Elektronicznych, zaprasza na wystawę prac graficznyhch uczniów. Barbara Koś

Aneta Stańczyk , nauczycielka Zespołu Szkół Elektronicznych, zaprasza na wystawę prac graficznyhch uczniów.
(fot. Barbara Koś)

- W tym roku będziemy dyskutować o wolności - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej. . - Poznamy biografię Hannah Arendt, obejrzymy dwa spektakle przygotowane przez teatry działające w Resursie, spotkamy się z autorami ciekawych książek, a także wysłuchamy koncertu w wykonaniu Piotra Dąbrówki i Marcina Kępy.

VI Festiwal Filozofii "Okna" imienia profesora Leszka Kołakowskiego odbędzie się w dniach 21 - 24 maja czyli w środę, czwartek, piątek i sobotę.

Festiwal zainauguruje w środę, 21 maja film "Hannah Arendt" w reżyserii Margarette von Trotta zaprezentowany w Kubie Dobrego Filmu.
- To biografia wybitnej niemieckiej teoretyk polityki, filozofa i publicystki, jednej z najbardziej wpływowych myślicielek minionego stulecia - mówi Marcin Kępa z Resursy, szef Klubu.
W roli tytułowej - Barbara Sukowa.

Kolejnego dnia, w czwartek, 22 maja, odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody imienia Profesora Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej.

Po uroczystości rozpocznie się oraz debata filozoficzna "Wolność - jak to łatwo powiedzieć…" z udziałem profesor. Barbary Markiewicz i doktora Krzysztofa Przybyszewskiego oraz młodych filozofów - Walerii Siekierzyńskiej (zwyciężczyni XXVI Olimpiady Filozoficznej) i Damiana Lesiaka (laureata z VI LO imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Barbara Markiewicz jest profesorem filozofii, specjalizującym się w filozofii politycznej. Jest także wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, przewodnicząca i sekretarz naukowy Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej i autorką książek z dziedziny filozofii.
Krzysztof Przybyszewski to pracownik naukowy Zakładu Filozofii Społecznej i Politycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po południu odbędzie się spotkanie autorskie z Eustachym Rylskim połączone z promocja najnowszej książki pisarza "Obok Julii".

Eustachy Rylski to wybitny prozaik, dramaturg i scenarzysta. Laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Autor głośnego dyptyku powieściowego "Stankiewicz. Powrót" oraz powieści "Warunek" i "Na grobli", a także tomu opowiadań "Wyspa" i zbioru esejów "Po śniadaniu". W ubiegłym roku ukazała się kolejna powieść Rylskiego "Obok Julii" - wirtuozerska literacko opowieść o miłości i powojennej Polsce.

W piątek, 23 maja nastąpi rozstrzygnięcie IV edycji Konkursu Grafiki Komputerowej "Moje spotkanie z bajkami profesora Leszka Kołakowskiego" organizowanego przez Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu i otwarcie wystawy pokonkursowej.

Jak zapowiada Aneta Stańczyk , nauczycielka Zespołu Szkół Elektronicznych, opiekunka konkursu, zobaczymy 23 bardzo interesujące prace. Konkurs połączył nowoczesne techniki cyfrowe z myślą humanistyczną.

Po południu spotkanie autorskie z Dariuszem Gawinem zatytułowane "Wielki zwrot".

- Książka "Wielki zwrot. Ewolucja lewicy i odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego 1956-1976", najnowsza pozycja Dariusza Gawina w dużej mierze poświęcona Leszkowi Kołakowskiemu - mówi doktor Wiesław Chudoba.

Dariusz Gawin to historyk idei, filozof i publicysta, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz autor wielu książek historycznych i filozoficznych.

W sobotę, 24 maja, odbędzie się "Biesiada artystyczna z filozofią w tle. Na wieczór złożą się spektakl "Mówią o nas" w wykonaniu Teatru Poszukiwań z Resursy oparty na sentencjach filozoficznych mędrców Hellady i Państwa Środka, - koncert Piotra Dąbrówki i Marcina Kępy zatytułowany "Wspominając Jacka Kaczmarskiego" a także spektakl "Bajki z Królestwa Lailonii" Leszka Kołakowskiego w wykonaniu Teatru "Resursa" .

Podczas wszystkich wydarzeń Festiwalu czynne będzie w "Resursie" stoisko filozoficzno-literackie przygotowane przez Księgarnię Literacką imienia Gombrowicza.

Gościem specjalnym festiwalu będzie jak zwykle Agnieszka Kołakowska, córka Leszka Kołakowskiego, filozof i publicystka, na stale mieszkająca w Paryżu.
Radomskie restauracje "Mamma Leo", "Panie Panowie", "Parkowa" i "Teatralna" serwować zaś będą w swoich lokalach specjalne "profesorskie" menu, czyli ulubione dania Leszka Kołakowskiego.

Program VI Festiwalu Filozofii "Okna" imienia profesora Leszka Kołakowskiego

21 maja (środa), Klub Dobrego Filmu: godz. 12 i 18 - "Hannah Arendt" reż. Margarette von Trotta, Francja/Luksemburg/Niemcy/Izrael 2012 (100 min.).Bilety - 12 złotych.

22 maja (czwartek) godz. 12 - wręczenie Nagrody im. Prof. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej oraz debata filozoficzna "Wolność - jak to łatwo powiedzieć…"
godz. 18. - spotkanie autorskie z Eustachym Rylskim i promocja najnowszej książki pisarza "Obok Julii.

23 maja (piątek) godz. 17- rozstrzygnięcie IV edycji Konkursu Grafiki Komputerowej "Moje spotkanie z bajkami profesora Leszka Kołakowskiego" organizowanego przez Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu i otwarcie wystawy pokonkursowej.
godz. 18.00 - "Wielki zwrot" - spotkanie autorskie z Dariuszem Gawinem.

24 maja (sobota) godz. 18 -"Biesiada artystyczna z filozofią w tle":- spektakl "Mówią o nas" w wykonaniu Teatru Poszukiwań z "Resursy" oparty na sentencjach filozoficznych mędrców Hellady i Państwa Środka (scen. Włodzimierz Mancewicz, reż. Katarzyna Sasal), "Wspominając Jacka Kaczmarskiego" - koncert Piotra Dąbrówki i Marcina Kępy oraz "Bajki z Królestwa Lailonii" Leszka Kołakowskiego w wykonaniu Teatru "Resursa" (reż. Robert Stępniewski).

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Resursie Obywatelskie przy ulicy Malczewskiego 16.

Wstęp wolny.

Z Dariuszem Gawinem rozmawiać będzie Wiesław Chudoba.
Z Dariuszem Gawinem rozmawiać będzie Wiesław Chudoba. Barbara Koś

Z Dariuszem Gawinem rozmawiać będzie Wiesław Chudoba.
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie