MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szybka kolej Radom - Warszawa. Jest przetarg na budowę i pięciu oferentów

JP
naszemiasto.pl
Pięciu oferentów zgłosiło się do przetargu na zaprojektowanie i zbudowanie linii kolejowej numer 8 na odcinku od Czachówka do Warki. Cała trasa z Radomia do Warszawy ma być gotowa dopiero w 2021 roku. Ta ważna dla regionu inwestycja ma... 12 lat opóźnienia.

- Obecnie analizujemy pięć ofert, które zostały złożone do postępowania na modernizację odcinka od Czachówka do Warki. W pierwszym kwartale przyszłego roku planujemy wyłonić wykonawcę remontu na tym odcinku - informuje Karol Jakubowski ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jedną z firm, która na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformowała o złożeniu oferty, jest spółka ZUE. To konsorcjum złożone ze spółek: ZUE, Strabag, Strabag Rail GmbH, Strabag Al-talanos Epito, Strabag Rail a.s. oraz Budimex złożyło ofertę o wartości 216,7 miliona złotych, przy czym wartość wynagrodzenia dla ZUE wynosi około 33 procent wartości netto kontraktu. Wartość oferty brutto to 266,5 miliona złotych. Termin realizacji inwestycji zgodnie ze złożoną ofertą wynosi 43 miesiące od dnia podpisania umowy. Spółka PKP PLK chce, aby roboty budowlane zostały przeprowadzone w latach 2018 - 2020.

Jak informuje Karol Jakubowski, cały czas trwa postępowanie na remont odcinka między Warką a Radomiem. Czas składania ofert to połowa stycznia 2017 r. Spółka planuje przeprowadzić remont między 2018 a 2021 rokiem.

Zmodernizowana linia kolejowa z Radomia do Warszawy umożliwi przejazd pociągów z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Skróci się czas podróży dla najszybszych składów do około 75 minut. Między Warką a Radomiem ma być wybudowany drugi tor, przez co linia zwiększy swoją przepustowość. Wszystkie stacje i przystanki na trasie mają być zmodernizowane.

Warto przypomnieć, że przebudowa trasy numer 8 z Radomia do Warszawy ma już 12-letnie opóźnienie w stosunku do pierwotnych planów. Najwięcej problemów spółkom kolejowym sprawia odcinek z Warki do Radomia, gdzie trzeba dobudować drugi tor, dużą część trasy poprowadzić nowym śladem i zbudować nowy most na Pilicy. Opóźnienia kolejarze tłumaczyli między innymi tym, że niezgodności w mapach geodezyjnych uniemożliwiały wykup działek pod budowę trasy.

ZOBACZ TEŻ: Modernizacja linii kolejowej Wrocław - Poznań / gazetawroclawska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie