Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka kolej Radom - Warszawa: kolejne opóźnienia w przetargach na projekt linii kolejowej numer 8

Janusz Petz
Przetarg dotyczący modernizacji linii kolejowej numer 8 znów stanął pod znakiem zapytania. Przygotowania do modernizacji linii kolejowej numer 8 z Radomia do Warszawy trwają już kilkanaście lat!

W październiku 2015 roku, przed wyborami parlamentarnymi, Maria Wasiak, ówczesna minister infrastruktury, w świetle fleszy i przy kamerach ogłosiła rozpoczęcie procedur przetargowych, które raz na zawsze miały zamknąć problem sprawnej modernizacji trasy kolejowej z Radomia do Warszawy. Na przełomie roku 2019/20 mieliśmy już dojeżdżać z Radomia do stolicy w ciągu godziny.

Zobacz też: Minister Maria Wasiak na remontowanym dworcu PKP w Radomiu / echodnia.eu

Rozbieżność kosztów

Po trzech miesiącach okazało się jednak, że nie wszystko idzie zgodnie z planem. W październiku ubiegłego roku spółka PKP PLK rozpisała przetargi na dwa ostatnie odcinki do modernizacji na trasie Radom - Warka.

Z kolei w połowie listopada ogłoszono przetarg na nadzór nad wykonaniem dokumentacji projektowej i nad robotami budowlanymi. Otwarcie ofert w ostatnim przetargu przekładano, w końcu odbyło się to w ubiegłym tygodniu. Okazało się, że wszystkie cztery oferty złożone w przetargu ponad trzykrotnie przekraczają kosztorys przedstawiony przez PKP PLK.

Najniższa oferta brutto zgłoszona przez wykonawcę wynosi 33,1 miliona złotych, a najwyższa 42,1 miliona złotych, gdy tymczasem kosztorys opracowany przez PKP PLK wynosi 10,9 miliona złotych.

Nie wiadomo jakie będą dalsze losy przetargu i czy nie będzie konieczne jego unieważnienie, co może znów opóźnić przygotowania do budowy. Od Karola Jakubowskiego z biura prasowego PKP PLK dostaliśmy uspokajający mail, że „obecnie komisja przetargowa bada wszystkie złożone oferty, ale procedura ta nie wpłynie na termin zakończenia inwestycji”.

Nieszczęsne działki

Zgodnie z planami sprzed 10 lat szybka kolej z Radomia do Warszawy miała być zbudowana za pieniądze programu Infrastruktura i Środowisko. Były już zabezpieczone pieniądze z finansowania unijnego na lata 2007-13. Okazało się jednak, że spółka kolejowa oraz firma, zajmująca się projektowaniem inwestycji nie mogą uporać się z problemami geodezyjnymi. Teraz okazuje się, że wykupy działek procedowane przez wojewodę planowane są dopiero w latach 2018-19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie