Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka kolej z Radomia do Warszawy. Cyfrowo - geodezyjne poślizgi na budowie trasy kolejowej

Janusz Petz
Przebudowa linii kolejowej numer 8 na odcinku z Warszawy do Radomia. Cała przebudowana trasa ma być gotowa w 2021 roku.
Przebudowa linii kolejowej numer 8 na odcinku z Warszawy do Radomia. Cała przebudowana trasa ma być gotowa w 2021 roku. PKP PLK
O 83 dni przesunięto termin na opracowanie map projektowych modernizacji odcinka linii kolejowej numer 8 z Warki do Radomia. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnia, że nie wpłynie to na zmianę terminu oddania do użytku po remoncie całej trasy. Szybka kolej z Radomia do stolicy ma być gotowa w 2021 roku.

Minister infrastruktury odpowiadał na powtórną interpelację w sprawie modernizacji trasy numer 8, złożoną przez posła Andrzeja Kosztowniaka. Posła zaniepokoiły wcześniejsze informacje uzyskane od ministra, że w kwestii opracowania map geodezyj nych doszło do „niewielkich przesunięć terminów”.

Rozbieżności w terenie

Minister Adamczyk wyjaśnia, że „przesunięcie terminu na opracowanie map projektowych dla odcinka Warka – Radom spowodowane było problemami napotkanymi przez wykonawcę prac geodezyjnych związanymi z opóźnieniem w uzyskaniu dokumentacji źródłowej z Powiatowych Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz Kolejowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.” Na termin realizacji map wpłynęły również jakość i forma otrzymanych materiałów. Okazało się, że wykonawca dokumentacji otrzymał materiały w formie analogowej, która musiała być przekonwertowana na formę cyfrową. Były też rozbieżności pomiędzy zebranymi materiałami a rzeczywistym stanem w terenie, co spowodowało konieczność przeprowadzenia dodatkowych pomiarów geodezyjnych. Minister zapewnia jednak, że przesunięcia z wiązane z problemami geodezyjnymi nie stanowią zagrożenia dla terminowej realizacji inwestycji.

Pasmo nieszczęść

Warto przypomnieć, że modernizacja trasy kolejowej z Radomia do Warszawy ma już swoją prawie 17 -letnią historię. Już na początku wieku powstały wstępne opracowania gruntownego remontu trasy. Wówczas ministrowie infrastruktury i kolejarze zapowiadali, że budowa trasy numer 8 zakończy się najpóźniej w 2011.

Później kolejne terminy przesuwano. Największym problemem była właśnie niezgodność map geodezyjnych, która uniemożliwiała wykonanie projektów i sprawne wykupienie gruntów. Zerwano nawet umowę z wykonawcą projektów, a opieszałość w wykonywaniu prac przygotowawczych do rozpoczęcia inwestycji kosztowała posady wysoko postawionych urzędników w spółce kolejowej PKP PLK.
Największa polityczna burza rozegrała się, gdy okazało się, że nie uda się zbudować odcinka trasy z Radomia do Warki do końca 2013 roku. Było to ważne, bo na całą inwestycję zapewnione było finansowanie unijne z perspektywy na lata 2007-13. Pieniądze unijne nie przepadły, ale mieszkańcy regionu znów musieli się uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu dobrych wiadomości.

Szybka kolej do stolicy

Obecnie na odcinku Warka - Radom są prowadzone prace związane z wycinką drzew i krzewów. Same roboty budowlane na odcinku Warka - Radom mają rozpocząć się w IV kwartale 2018 roku i zakończyć się w II kwartale 2021 roku. Na odcinku Czachówek - Warka rozpoczęcie robót zaplanowano na III kwartał 2018 roku, a zakończenie w II kwartale 2020 roku.

Obowiązujący obecnie harmonogram przewiduje, że wykonawcy uzyskają pozwolenie na budowę odcinka z Czachówka Południowego do Warki w III kwartale tego roku, a na odcinek Warka - Radom w IV kwartale tego roku. Pasażerowie dojeżdżający obecnie pociągiem z Radomia do Warszawy, tracąc na to 2,4 godziny muszą być przygotowani na jeszcze większe męki związane z modernizacją trasy.

Zakłada się, że podczas realizacji robót na odcinku Czachówek Południowy – Warka ruch pociągów będzie prowadzony po jednym torze i nie jest przewidywane wprowadzenie komunikacji zastępczej. Natomiast na odcinku Warka – Radom ruch pociągów ma być częściowo utrzymany w początkowej i końcowej fazie robót. W pozostałych fazach, ze względu na to, że jest to odcinek jednotorowy, zapewniona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa: na odcinku Warka – Dobieszyn w III kwartale 2019 roku, a na odcinku Warka – Radom od II do IV kwartału 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie