MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szydłowiec. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych buduje nową siedzibę. W piątek wmurowanie kamienia węgielnego

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Wizualizacja nowej siedziby muzeum przy ulicy Kąpielowej 8. Już teraz robi ona naprawdę imponujące wrażenie.
Wizualizacja nowej siedziby muzeum przy ulicy Kąpielowej 8. Już teraz robi ona naprawdę imponujące wrażenie. Projektant/Firma Detan oraz archiwum muzealne
Piątek 16 lutego przejdzie do historii szydłowieckiego Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Odbędzie się wtedy uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby tej instytucji przy ulicy Kąpielowej.

Piątkowa uroczystość zainauguruje jednocześnie rok jubileuszowy obchodów 50-lecia tej zasłużonej dla kultury ludowej instytucji.

Recital i zabawą z Kapelą Bursów

Wydarzenie, na które złożą się: część oficjalna, recital chopinowski oraz koncert kapeli regionalnej, rozpocznie się o godzinie 13 w sali kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Po niej uczestnicy, w asyście ludowej Kapeli Bursów z Guzowa, wyruszą na plac budowy przy ulicy Kąpielowej 8. Gośćmi honorowymi uroczystości będą przedstawiciele władz samorządowych, w tym marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Na miejscu zostanie poświęcony i wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej siedziby. W kapsule czasu, oprócz aktu erekcyjnego znajdą się fragmenty gazet ogólnopolskich i lokalnych z 16 lutego 2018 roku, monety w obiegu oraz cyfrowy nośnik, który zawierać będzie dokumentację z przebiegu budowy. Półwiecze istnienia Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu splata się z ważną dla całej Polski rocznicą - stuleciem odzyskania niepodległości. Aby uczcić jubileusz polskiej państwowości instytucja przygotowała ekspozycję „Szydłowiec w drodze do niepodległości. Kadry historii”. Prezentuje ona epizody lokalnej historii z okresu walki narodowowyzwoleńczej oraz z czasów po zakończeniu I wojny światowej.

W drugiej części uroczystości goście wysłuchają również recitalu chopinowskiego w wykonaniu Konrada Skolarskiego, wirtuoza cenionego na arenie międzynarodowej i laureata konkursów pianistycznych. Uroczystość zakończy spotkanie przy muzyce wywodzącej się z gminy Orońsko Kapeli Bursów w komnatach parterowych Zamku.

Największa inwestycja półwiecza

W 1968 roku z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz władz ówczesnego województwa kieleckiego powołane zostało Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu - jako oddział Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach. Siedem lat później, w 1975 roku, placówka została otwarta dla zwiedzających.

Ostatnie lata pracy całego muzealnego zespołu pozwoliły przekształcić skromne muzeum o zasięgu regionalnym w nowoczesną ogólnopolską placówkę muzealną. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego - organizatora muzeum, w 2018 roku instytucja mogła rozpocząć budowę nowej siedziby. Będzie ona kosztować 8,4 miliona złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu Samorządu Mazowsza. To najważniejsza inwestycja w dziejach muzeum.

- Jej realizacja pozwoli powiększyć nasze powierzchnie ekspozycyjne w zamku do około 520 metrów kwadratowych i udostępnić na nich obecnie znajdujące się w magazynach cenne muzealne zasoby. Poprawią się warunki przechowywania zbiorów, naszej codziennej pracy, rozwiniemy swoją działalność merytoryczną - zaznacza dyrektor muzeum Aneta Oborny.

Budynek będzie nowoczesny

Obecnie siedziba instytucji mieści się we wschodnim skrzydle Zamku przy ulicy Sowińskiego. Tam właśnie urzęduje jej kierownictwo, również w tym miejscu znajdują się wystawy stałe oraz czasowe ludowych instrumentów muzycznych. W nowym gmachu znajdą się między innymi: pracownie merytoryczne, pomieszczenia administracyjno-biurowe, edukacyjne, sala konferencyjno-edukacyjna, biblioteka, pracownia dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej.

Wykonawcą inwestycji jest firma Perfect z podkieleckiej Bilczy, zaś projektantem gmachu przedsiębiorstwo Detan. Jego powierzchnia będzie liczyła łącznie blisko 1200 metrów kwadratowych. Szkło, aluminium, okładzina z piaskowca szydłowieckiego sprawią, że będzie to budynek nowoczesny i ciekawie wkomponuje się w otoczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie