Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica pamięci Marii Kelles-Krauz widnieje od środy na budynku odnowionego ratusza, na radomskim Rynku

Barbara Koś
Tablicę odsłonili Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
Tablicę odsłonili Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Fot. facebook/Miejska Biblioteka Publiczna
Tablicę poświęconą Marii Kelles-Krauz, która 100 lat temu została prezesem Rady Miejskiej w Radomiu, jako pierwsza kobieta w Polsce, odsłonięto w środę, 4 września, na budynku odnowionego Ratusza w Rynku.

Tablicę odsłonili przewodnicząca Rady Miejskiej, Kinga Bogusz oraz wiceprezydent Konrad Frysztak.

Piękna uroczystość

- Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że jako przewodnicząca Rady Miejskiej, mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu - mówiła Kinga Bogusz, podkreślając , że tablica nie powstałaby, gdyby nie bezinteresowne zaangażowania wielu osób, za co serdecznie im z tego miejsca dziękuje. Przewodnicząca przypomniała też biografię Marii Kelles- Krauzowej.

- Ja cieszę się również, że radni na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, jednomyślnie podjęli decyzję: nowa sala obrad w miejskim ratuszu przyjmie imię Marii Kelles- Krauz - dodał wiceprezydent Konrad Frysztak. - Mam nadzieję, że wspólnie będziemy potrafili rozwijać nadal nasze miasto.

Inicjatorami powstania tablicy byli radomscy społecznicy Agata Morgan, profesor Stanisław Zbigniew Kamieński oraz Piotr Sztuka. Tablica została odsłonięta w 50. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz.

W tym uroczystym dniu Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała też grę miejską „Śladami Marii Kelles-Krauzowej” dla szkół średnich. Wystartowało 15 zespołów, do odgadnięcia mieli 14 zagadek. Najlepsze okazały się uczennice I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika.

Pierwsza w Europie!

Maria Kelles-Krauz z domu Nynkowska (1882-1969) była działaczką społeczną i polityczną (PPS), żoną doktora Stanisława Kelles-Krauza. W latach 1915-1918 aktywnie działała w organizacjach niepodległościowych.

W 1919 roku została pierwszą w historii Europy kobietą wybraną na funkcję prezesa Rady Miejskiej. Wybór ten miał miejsce zaledwie kilka miesięcy po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych. W Radzie zasiadała przez pięć kadencji. Zainicjowała powstanie radomskiej biblioteki.

Po wojnie mieszkała w Danii, gdzie tłumaczyła na polski duńską literaturę. Po powrocie do Polski zamieszkała wraz z mężem w Warszawie.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie