Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice nekropolii rodu Kochanowskich. Kościół pełen zagadek

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Odnowioną kryptę prezentował ksiądz Bernard Kasprzycki
Odnowioną kryptę prezentował ksiądz Bernard Kasprzycki Zdjęcia Piotr Kutkowski
Remontowana zwoleńska świątynia odsłania kolejne tajemnice. Po raz pierwszy pokazane też zostało nowe wejście do krypty rodu Kochanowskich, dzięki którym będą mogli ją zwiedzać turyści.
Te napisy znaleziono pod kopułą kaplicy Owadowskich
Te napisy znaleziono pod kopułą kaplicy Owadowskich

Te napisy znaleziono pod kopułą kaplicy Owadowskich

Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Ducha świętego jest miejscem spoczynku rodu Kochanowskich. Znajdują się w nim tablice epitafijne, a także pochowane są szczątki poety i członków jego rodziny. Od ponad roku świątynia jest w remoncie, zaskakując konserwatorów ciekawymi odkryciami. Pierwszym z nich było natrafianie w prezbiterium na ukryte pod warstwą farby Zacheusze - znaki umieszczone w miejscach, które w czasie konsekracji kościoła namaszczono olejem.

KRYPTA

Stare malowidła postanowiono zostawić i sąsiadują one teraz z polichromią wykonaną w 1948 roku przez profesora Zdzisława Gedliczkę . Ale jak się okazuje i ta polichromia miała swoje tajemnice. Podczas prac w kaplicy Owadowskich konserwatorzy natknęli się na napis z nazwiskami osób, które malowały pod nadzorem profesora i zastosowaną przez nich techniką. Kolejnym odkryciem był znalezienie pod tynkiem przy wejściu z prezbiterium do zakrystii starych, drewnianych belek na których widać ślady pożaru. Na razie nie wiadomo z jakiego okresu one pochodzą, ani jaką miały historię.

Wiadomo natomiast, że już niedługo turyści będą mogli schodzić do krypty znajdującej się pod kaplicą Kochanowskich. Znajdują się tam w sarkofagu prochu poety. Do tej pory zejść do krypty można było tylko po drabince.

Remont pozwolił na wykonanie wejścia po schodach, do których prowadzą automatycznie otwierane drzwi. W samej krypcie umieszczona została na jednej ze ścian tablica pamiątkowa ze słowami poety, a na innej - zabytkowy krzyż.

KŁOPOTY

Po raz pierwszy odnowiona krypta została zaprezentowana przez księdza proboszcza Bernarda Kasprzyckiego 26 czerwca. Kapłan mówiąc o tym, co udało się już zrobić podczas remontu i jakie zadania jeszcze czekają wspomniał, że pojawiły się też nie przewidywane wcześniej kłopoty.

- Po odkryciu fundamentów kaplicy okazało się, że są one podmywane przez wody gruntowe, których poziom jest najwyższy od wielu lat. Podobny problem dotyczy całego kościoła. To zmusza nas do dodatkowych, trudnych technicznie i kosztownych prac. Musimy je jednak zrobić - stwierdził proboszcz.

Drewniany portal nosi ślady pożaru
Drewniany portal nosi ślady pożaru

Drewniany portal nosi ślady pożaru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie