Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak minął rok w radomskim Teatrze. Podsumowanie sezonu 2021/2022 - pracowitego i obfitującego w wydarzenia. Zobacz zdjęcia

Barbara Koś
Barbara Koś
Znakomity był "Świętoszek" - na zdjęciu Marek Braun i Iwona Pieniążek. Inne sztuki również wypadły doskonale.
Znakomity był "Świętoszek" - na zdjęciu Marek Braun i Iwona Pieniążek. Inne sztuki również wypadły doskonale. Teatr Powszechny Facebook
Sezon artystyczny 2021/2022 dobiega końca! Jak minął rok w radomskim Teatrze? Był to dla teatru bardzo pracowity czas. Zagrano 340 przedstawień dla 64 000 widzów! - Wszystkie wydarzenia w minionym sezonie objęte były patronatem TVP Kultura i z radością możemy oznajmić, że stacja ta przedłuży swój mecenat w nadchodzącym roku - zapewnia dyrekcja teatru.

Sezon 2021/2022 teatr rozpoczął długo wyczekiwaną premierą „Ostatnich” , w reżyserii Antona Malikova, według dramatu Maksyma Gorkiego. Tuż po niej, na Scenie Kameralnej pokazano „Odloty” wyreżyserowane przez Agnieszkę Kołodyńską – Iglesias.

W listopadzie, po długim oczekiwaniu, premierę miał „Wstyd” Marka Modzelewskiego, w reżyserii Błażeja Peszka.

Po rocznej "pandemicznej" przerwie, "Powszechny" spędził wreszcie Sylwestra razem z widzami. W ten szczególny wieczór teatr zaprosił na prapremierę sztuki „Koniec świata będzie śmieszny”, wyreżyserowanej przez Anetę Groszyńską, a tuż po przedstawieniu na sylwestrowy bal.

Wraz z nowym rokiem w Teatrze powiało grozą za sprawą „Duchów Conan Doyle’a” w reżyserii Pawła Świątka.

W maju Dużą Sceną zawładnął „Tartuffe, czyli Świętoszek" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Tuż przed Dniem Dziecka teatr przygotował niespodziankę dla najmłodszych widzów - prapremierę „Roszpunki” w reżyserii Michała Derlatki.

Na afisz wróciły także znane już tytuły, takie jak „Napis”, „Ryzykowna forsa”, „Bea”, „Szalone nożyczki”, „Pomoc domowa”, „Ferdydurke”, „Damy i huzary”.

Podczas minionego sezonu radomski teatr gościł w Kaliszu ze spektaklem „Bea” - w ramach 61 Kaliskich Spotkań Teatralnych, gdzie Aleksandra Bogulewska otrzymała wyróżnienie za tytułową rolę, w warszawskim Teatrze Capitol z „Pomocą domową” w ramach festiwalu „Capitol kulturowy. Teatr tu i ówdzie” i w katowickim Teatrze Śląskim z przedstawieniem „Ferdydurke” w ramach przeglądu „Teatr Konesera w Teatrze Śląskim”.

Z kolei na radomskich deskach gościły zespoły teatralne z Chorwacji i Macedonii.

Trwały także działania okołofestiwalowe przed XV Międzynarodowy Festiwalem Gombrowiczowskim, do którego trwały intensywne prace. Prezentowany był, między innymi, cykl „Mistrzowie Sceny na ekranie Teatru Powszechnego w Radomiu”, podczas którego pokazywane były rejestracje inscenizacji dzieł Gombrowicza oraz innych wybitnych spektakli Teatru Telewizji. Zorganizowano debatę „Czy literatura może wpływać na społeczeństwo? Tak jak marzył Gombrowicz?”. Uzupełnieniem panelu była publikacja o tym samym tytule. Ogłoszono zamknięty konkurs na plakat promujący XV MFG. Zwyciężył Max Skorwider i jego projekt będzie wizytówką tegorocznej edycji festiwalu, który odbędzie się jesienią i ma być wielkim wydarzeniem. Zaprezentują się teatry m.in. z: Japonii, Macedonii, Stanów Zjednoczonych.

Teatr zaprosił także zagranicznych artystów na wizyty studyjne, które odbyły się w "Powszechnym" oraz w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Zorganizowano cykl „Czytamy Gombrowicza”, współpracując z takimi reżyserami jak: Grzegorz Dębowski, Błażej Peszek i Filip Gieldon. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem

W minionym sezonie odbyły się prace remontowe w ramach zadania „Modernizacja sieci wodno - kanalizacyjnej oraz przebudowa i budowa sanitariatów i łazienek w budynku Teatru Powszechnego”. Remont objął łazienki dla widzów. Najważniejszym elementem tych prac była budowa łazienki dla osób z niepełnosprawnościami. Zadanie zostało zrealizowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Radom, która udzieliła dotacji w kwocie miliona złotych.

Jesień zapowiada się bardzo ekscytująco. Już rozpoczęto próby do sztuk „Dekorator” Donalda Churchilla w reżyserii Pawła Pitery, premiera 24 wrześni i do „Zbrodni z premedytacją” Witolda Gombrowicza w reżyserii Błażeja Peszka, premiera 8 października.

·

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie