Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Powszechny sumuje sezon artystyczny 2018/2019. To był naprawdę dobry rok!

Barbara Koś
Komedia „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i Huzary” Aleksandra Fredry w reżyserii Maciej Wojtyszko to hit sezonu!
Komedia „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i Huzary” Aleksandra Fredry w reżyserii Maciej Wojtyszko to hit sezonu! Teatr Powszechny
Niemal 400 spektakli, które obejrzało prawie 74 tysiące widzów, zagrał Teatr Powszechny w sezonie artystycznym 2018/2019. To był naprawdę udany sezon!

Teatr zagrał dokładnie 389 spektakli, które obejrzało 73 533 widzów. Plus 2 tysiące tych, którzy wzięli udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim. - To był dobry rok - mówi Jolanta Korłub - Ogonkowska z Teatru Powszechnego.

Interesujące premiery

Ogółem zaprezentowano dziesięć premier. Trzy na dużej scenie: „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary” Aleksandra Fredry, „Makbet” Szekspira oraz „Amadeusz” Petera Shaffera i pięć na scenie kameralnej - to „Napis” Geralda Sibleyrasa, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, „Ja, Feuerbach” Tankreda Dorsta, „Bea”, Micka Gordona i „Shirley Valentine” Willy'ego Russela.
Aktywna była też Scena Fraszka, na której najmłodsi zobaczyli „Daszeńkę” Karela Čapka i „Krawca Pana Niteczkę” Kornela Makuszyńskiego.
Ponadto wznowiono kilka dużych produkcji: „Anna Karenina”, „Władza”, „Cafe Sax” i „Skrzypek na dachu”, które zawsze mają nad komplety widzów.

W czołówce „Nożyczki”

Jednak hitem repertuaru już od premiery (2011 rok!) nie przestaje być farsa „Szalone nożyczki”, Paula Pörtnera, którą w minionym sezonie podczas 24 przedstawień obejrzało ponad 8 tysięcy 600 widzów. Ale fredrowskie „Damy i huzary” (20 przedstawień) obejrzało 6 tysięcy 660 chętnych.
Na poczesnych miejscach plasują się także obyczajówki „Seks dla opornych” (2 298 widzów) i „Napis” - 3 293 widzów. A także bajka ”Daszeńka”, którą zagrano aż 43 razy dla ponad 3 tysięcy małych widzów!

Udany „Gombrowicz”

W dniach 20-27 października ubiegłego roku teatr zorganizował III Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Wzięło w nim udział 11 zespołów z kraju i zagranicy. Rywalizację zainaugurował radomski spektakl „Ferdydurke”, przygotowany przez Alinę Moś-Kerger, zwyciężczynię Konkursu Gombrowiczowskiego dla młodych reżyserów, ogłoszonego po raz pierwszy w 2017 roku przez teatr.
To przedstawienie otrzymało wkrótce nagrodę za reżyserię podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu oraz wyróżnienia na innych przeglądach.

Sukcesy „Powszechnego”

Były! Spektakl „Bea” został zakwalifikowany do udziału w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”, który odbędzie się 12-20 października w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przedstawieniem interesuje się także MITEM Madách International Theatre Meeting w Budapeszcie, prowadzone są również rozmowy z kilkoma innymi festiwalami.
„Daszeńka” zakwalifikowana została do telewizyjnego projektu „Teatr dla Szkół”. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej).
Plakaty radomskiego Teatru prezentowane były w Holon Institute Gallery w Tel Aviwie w Izraelu (kwiecień 2019), Centre du Graphisme w Échirolles we Francji oraz Galerii Jána Koniarka w Trnawie na Słowacji.

Cenne inwestycje i nowe pieniądze

Najważniejszy był drugi etap modernizacji dużej sceny oraz przestrzeni przeznaczonej dla widzów. W ramach zadania zakupiono trzy typy reflektorów, sprzęt akustyczny (część zestawu), dimmery, zestaw podestów scenicznych z regulowanymi nogami, sprzęt do obsługi i rejestracji spektakli, zamontowano na scenie zapadnię, wymieniono sztankiet i torowisko kurtyny, a także zorganizowano w foyer bufet dla publiczności.

Przeprowadzono również inwestycję sfinansowaną przez Gminę Miasta Radomia „Rozbudowa istniejącej instalacji wentylacji mechanicznej o funkcję schładzania powietrza w części budynku Teatru Powszechnego. Wartość wykonanych prac: wyniosła 1 milion 536 tysięcy złotych.

W naborze 2019 Teatr Powszechny pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego fundusze w łącznej wysokości 464 000 zł na dofinansowanie zadań: „XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski” – projekt dwuletni obejmujący lata 2019-2020, „Wokół teatru – cykl działań edukacyjnych adresowanych do odbiorców różnych grup wiekowych” oraz „Modernizacja dużej sceny Teatru Powszechnego oraz przestrzeni przeznaczonej dla widzów - III etap.

4. urodziny Explosion w Radomiu. Zdjęcia z piątkowej imprezy

4. urodziny Explosion w Radomiu. Zdjęcia z sobotniej imprezy

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie