Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Powszechny w Radomiu zaprasza na "Zemstę". Rok 2023 jest przecież rokiem Aleksandra Fredry!

Barbara Koś
Dyrekcja i aktorzy Powszechnego zapraszają na "Zemstę".
Dyrekcja i aktorzy Powszechnego zapraszają na "Zemstę". Teatr Powszechny Facebook
Teatr Powszechny zaprasza na "Zemstę". Nie może być inaczej, skoro rok 2023 jest rokiem Aleksandra Fredry! Premiera 25 marca. W przeddzień, 24 marca, będzie też wernisaż.

Teatr Powszechny w Radomiu zaprasza na "Zemstę"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru obchodzonego 27 marca radomski Powszechny przygotowuje premierę „Zemsty”. Wybór autora nie jest przypadkowy, 2023 r. jest Rokiem Aleksandra Fredry - w tym roku przypada 230. rocznica urodzin tego najwybitniejszego polskiego komediopisarza.

„Zemsta”, czyli znakomita i pełna humoru komedia omyłek, jeden z najbardziej znanych utworów Fredry - historia sąsiedzkiego sporu, pokazana zostanie w niezwykłej inscenizacji Pawła Świątka.

Będzie to trzecia realizacja tej komedii prezentowana w Teatrze Powszechnym. Najnowsza inscenizacja zapowiada się bardzo oryginalnie. Scenografia i kostiumy nawiązują do PRL-u i lat 90., co z pewnością wprowadzi widzów w niepowtarzalny klimat tamtych lat. Uniwersalna opowieść o konflikcie i namiętnościach, mimo że napisana prawie dwa wieki temu, jest wciąż aktualna i niczym w zwierciadle odbija nasze przywary.

- "Zemsta" to opowieść o sporze, który ma swoje źródło w odmiennych wizjach przyszłości - mówi reżyser, Paweł Świątek. - Historia dwóch rodzin walczących o dom w naszej inscenizacji osadzona w komicznym kontekście czasów późnego PRL wybrzmiewa dzisiaj jako komedia klasy średniej, targanej troskami o zasobność swoich portfeli i niepewnego spojrzenia w przyszłość. Pragnienie posiadania własnego miejsca od wieków było doświadczeniem Polaków – jest być może naszym najbardziej ponadczasowym problemem. Fredro portretuje nasze skłonności do mieszania uczuć z finansami, nie ucieka od prześmiewczej oceny źródeł zamożności elit oraz cwaniactwa w szafowaniu wspólną własnością.

- Nasz spektakl to także opowieść o namiętności - dodaje Paweł Świątek. - Teatralna zabawa różnymi strategiami flirtu, nieumiejętności nazywania uczuć, czy obskurantyzmu. Zapraszamy na przedstawienie, które niczym kino Barei dostarczy państwu refleksji o nas uchwyconych w delikatnie pękniętym zwierciadle autoironii.

Grają: Nela Maciejewska - Klara, Małgorzata Maślanka - Podstolina, Marek Braun - Cześnik Raptusiewicz, Cezary Domagała - Papkin,
Piotr Gawron - Jedlikowski - Wacław, Piotr Kondrat - Rejent Milczek, Mateusz Michnikowski - Śmigalski, Mateusz Paluch – Dyndalski.

Scenografia - Karolina Mazur, kostiumy - Krystian Szymczak, opracowanie muzyczne – Joanna Sówka - Sowińska.
Premiera 25 marca 2023, Duża Scena.

Dzień przed premierą, 24 marca, o godz. 18. teatr zaprasza na otwarcie wystawy rysunków Rafała Kotomskiego "Kraina umarłych sumień."
Artysta poza pracami zaprezentuje także swoją najnowszą powieść: „Uto”. Fragmenty przeczyta Małgorzata Potocka.

Wernisaż wystawy: 24 marca godz. 18, Foyer, Galeria Powszechna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie