Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten ”Klecha” był prześladowany, a film utrwali go w historii. Fragmenty filmu o księdzu Kotlarzu w Resursie

Barbara Koś
Od lewej:Wojciech Pestka, Andrzej Stachecki, Renata Metzger i ksiądz Edward Poniewierski podczas spotkania w Resursie.
Od lewej:Wojciech Pestka, Andrzej Stachecki, Renata Metzger i ksiądz Edward Poniewierski podczas spotkania w Resursie. Joanna Gołąbek
- To jest film dla Radomia, o Radomiu i tutaj był realizowany - podkreślał Andrzej Stachecki, producent filmu "Klecha”. Na pokaz fragmentów filmu i spotkanie z jego twórcami zaprosiła w czwartek Resursa Obywatelska.

Jak przypomniała Renata Metzger, dyrektor Resursy, ta właśnie placówka kultury jest współproducentem filmu: wsparła bowiem produkcję kwotą 900 tysięcy złotych przekazaną przez miasto. Następnie powitała przedstawicieli twórców filmu: Wojciecha Pestkę, scenarzystę i Andrzeja Stacheckiego, producenta. Bardzo licznie przybyli widzowie obejrzeli fragmenty filmu oraz zarejestrowaną kronikę jego powstawania.

Ksiądz Roman błogosławi

Film opowiada o życiu i tajemniczej śmierci księdza Romana Kotlarza, proboszcza z Pelagowa, a przez tę postać przenosi nas w wydarzenia Radomskiego Czerwca 1976 roku. 25 czerwca podczas pochodu ksiądz błogosławił strajkujących robotników. Niespełna dwa miesiące później został ciężko pobity przez „nieznanych sprawców” i zmarł.
Fragmenty strajku widzieliśmy na ekranie. Księdza Kotlarza gra Mirosław Baka. Jeszcze ciekawsza była kronika z planu, przypominająca widzom, że kręcenie filmu to bardzo ciężka i żmudna praca. Potem mówili twórcy filmu, którego premiera jest zaplanowana na wiosnę 2019 roku.

To była akcja ”Klecha”

- „Klecha” to słowo ironiczne, zgodził się z prowadzącą Wojciech Pestka.- Ale jak dowiedzieliśmy się z dokumentów IPN, takim właśnie kryptonimem oznaczono w SB akcję przeciwko księdzu Kotlarzowi. Stąd tytuł filmu. Pisząc najpierw książkę, potem scenariusz, chciałem zbliżyć się do obiektywnej prawdy o wydarzeniach radomskich. Nie do tej, krzewionej przez komunistyczna propagandę, tylko tej zgodnej z historią.

Ponad 3 tysiące statystów

Jak mówił Andrzej Stachecki, na planie pracowało w sumie ponad trzy tysiące aktorów i statystów, a przygotowanie produkcji kosztowało 8 milionów złotych. Środki na stworzenie filmu otrzymano z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i gminy.
- Mam nadzieję, że ten film będzie rzadką w polskim kinie okazją, żeby zobaczyć osoby i wydarzenia Czerwca 76. Ten fragment historii dotychczas nie był tematem polskiego kina - mówił Andrzej Stachecki.

Zdjęcia do „Klechy” z udziałem Piotra Fronczewskiego, Danuty Stenki, Artura Żmijewskiego i Janusza Chabiora, już zakończono. Trwają prace nad montażem.
- Ten film stanie się ważnym elementem biografii księdza Kotlarza- mówił ks. prałat, Edward Poniewierski.
Ksiądz Kotlarz może zostać uznany, za świętego. W sobotę, 1 grudnia w radomskiej katedrze celebrowano Mszę Świętą w intencji beatyfikacji i kanonizacji księdza Romana Kotlarza. Tuż po niej odbyła się pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie