Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz w szpitalu dostaniesz opaskę z...kodem kreskowym. Po co?

/wit/
Obowiązek używania opasek kodowych niektórym pacjentom podoba się, niektórzy zaś twierdzą, że to niepotrzebny wydatek dla zadłużonych szpitali.
Obowiązek używania opasek kodowych niektórym pacjentom podoba się, niektórzy zaś twierdzą, że to niepotrzebny wydatek dla zadłużonych szpitali. Tadeusz Klocek
Od stycznia każdy pacjent szpitala powinien nosić na ręce opaskę z przypisanym mu kodem.

Wymóg?

Wymóg?

Czy opaski z kodem kreskowym to niezbędny wymóg, czy tylko kosztowny wydatek dla szpitali?
Bożenna Pacholczak, rzecznik prasowy szpitala na Józefowie: - Oprócz identyfikacji pacjenta, bransoletka ma również podnieść bezpieczeństwo w zakresie leków. Chodzi o wyeliminowanie ewentualnych pomyłek podczas ich wydawania. Wprowadzenie opasek oraz urządzeń służących do odczytu danych to wydatek. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na ten cel rocznie wydamy ponad 20 tysięcy złotych. Opasek nie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, środki na ich zakup lecznice muszą wygospodarować same, a to nie jest łatwe.
Nowość kosztuje
3 tysiące złotych - drukarka, 2 tysiące złotych - jednego czytnika do kodów, 7-10 tysięcy podstawowe oprogramowanie zaś do 2 złotych jedna opaska dla pacjenta.

To w nim zawarte są jego dane osobowe. Obowiązek zakupu takich bransoletek i sprzętu do ich odczytu spoczął na szpitalach. Sprawdzamy jak wygląda znakowanie pacjentów w Radomiu i regionie.

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym wszystko przygotowane. Są drukarki do kodów i czytniki do ich odczytu.

- Jak tylko uporamy się z wdrożeniem systemu eWUŚ, to wprowadzimy opaski. Wszystko mamy co jest potrzebne do ich tworzenia - powiedział Andrzej Pawluczyk, dyrektor szpitala.

Na Józefowie opaski już otrzymali pacjenci.

- Mamy cztery drukarki do pasków, są na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i Oddziale Płucnym, a także czytniki do odczytu kodów - zaznacza Bożenna Pacholczak, rzecznik prasowy szpitala na Józefowie.
Po co potrzebne są opaski? Mają ograniczyć pomyłki przy wykonywaniu zabiegów lub podawaniu leków, a także pomóc w identyfikacji pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia przyspieszyło prace nad znakowaniem pacjentów po pomyłce w jednym z warszawskich szpitali, gdzie wycięto pacjentowi zdrową nerkę zamiast tej zniszczonej przez nowotwór.
- Opaski zawierają: imię i nazwisko chorego, datę urodzenia, informacje o lekarzu prowadzącym, ale wszystko w formie kodu kreskowego. By te dane odczytać potrzebne są właśnie czytniki i cały system identyfikacji. Odczytem zajmuje się personel - mówi Bożenna Pacholczak.

Na bransoletki, bo tak o kodowych opaskach mówi personel, chorzy patrzą z przymrużeniem oka.
Niektórym chorym pomysł się podoba, inni go krytykują, twierdząc, że to niepotrzebny wymysł i wydatek dla zadłużonych szpitali.

- Nie chcę się wypowiadać na ten temat, ale chcę się leczyć więc opaskę założyłam na rękę - zaznacza jedna z pacjentek.

- Dobrze, że znajduje się na niej moje imię i nazwisko, bo nie wiem jak zwracaliby się do mnie lekarze i pielęgniarki - wtrąca starsza kobieta.

- Są pacjenci, którzy twierdzą, że są zdrowi na umyśle, i wiedza jak się nazywają i nie potrzebny im kod na ręce - zaznacza Pacholczk. - Tłumaczymy im, że to przepis, nie zaś fanaberia personelu. W szpitalu na Józefowie opaski z danymi osobowymi, ale nie kodowanymi od dawna zakładano pacjentom z niektórych oddziałów.

- Taką praktykę stosujemy w przypadku dzieci do lat 7, pacjentów nieprzytomnych oraz noworodków. Opaskę z imieniem i nazwiskiem pacjent otrzymuje podczas przyjęcia na oddział - zaznaczyła rzeczniczka.

Opaski wprowadziły też szpitale w regionie. Tam też opinie pacjentów są różne.

- Teraz pacjent jest roszczeniowy, tylko patrzeć jak będą głosy, że zamiast leczyć w szpitalach - znakują - mówi Marek Pacyna, dyrektor szpitala w Kozienicach.

- Z przepisami nie dyskutujemy, drukujemy opaski - mówi Zbigniew Deja, dyrektor szpitala w Iłży.

- W naszym szpitalu wprowadzenie opasek, nie jest aż tak kosztowne jak w innych, mamy 115 łóżek - mówi Dorota Kwietniewska dyrektor do spraw ekonomiczno- organizacyjnych szpitala w Nowym Mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie