Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy chcą kolektorów słonecznych. Do instalacji dopłaci Unia

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
W wypełnionej po brzegi sali kina "Świt” szczegóły projektu przedstawiała Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia.
W wypełnionej po brzegi sali kina "Świt” szczegóły projektu przedstawiała Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia. Paweł Nakonieczny
Setki mieszkańców są zainteresowane zamontowaniem w swoich domach kolektorów słonecznych, za które zapłacą tylko 15 procent wartości. Na razie złożyli ankiety, potem przyjdzie czas na składanie wniosków i sporządzanie dokumentacji.

Instalacje solarne służą do ogrzewania ciepłej wody i wspomagania instalacji grzewczej budynków. Koszt wynosi, w zależności od potrzeb rodziny, od 10 do 20 tysięcy złotych.

Gmina Zwoleń czyni jednak starania o pozyskanie na ten cel pieniędzy unijnych. Wówczas mieszkańcy płaciliby tylko 15 procent kosztów. Informacja o takiej możliwości pojawiła się niedawno, władze Zwolenia zorganizowały też w sali kina "Świt" spotkanie informacyjne.

Sala była wypełniona po brzegi, a o projekcie mówiła Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia, a także przedstawiciele firm Novista i Watt - producenta instalacji solarnych. Z sali padało też wiele konkretnych pytań dotyczących szczegółów technicznych, jak i możliwości pozyskania wsparcia funduszy unijnych.

ANKIETY

Warunkiem wstępnym uczestnictwa w projekcie było złożenie ankiety z dokładnymi informacjami na temat domu, jego powierzchni, kubatury, znajdujących się w nim instalacji grzewczych, wysokości płaconych rachunków za ogrzewanie. Ankiety traktowano jednocześnie jako wstępną deklarację, a przyjmowano je w Urzędzie Miejskim do końca maja. Akces do udziału w projekcie zgłosiło około 500 osób.

- To najlepiej świadczy, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ten projekt - mówił nam Piotr Wajs, kierownik referatu rozwoju gospodarczego Urzędu Miasta w Zwoleniu

KALENDARZ

Teraz ankiety mają być analizowane i w oparciu o nie sporządzony zostanie plan wizyt specjalistów w domach w celu zrobienia tam dokumentacji technicznej. Ma to kosztować 500 złotych.

Potem zainteresowanych, a przede wszystkim gminę czeka jeszcze długa droga związana z akceptacja projektu i wdr0ozeniem go w życie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, instalacje najprawdopodobniej zaczną być montowane w 2011 roku.

Na razie nie wiadomo, czy z uczestnictwa w projekcie będą mogli skorzystać mieszkańcy Placu Kochanowskiego, który znajduje się strefie ochrony konserwatora zabytków. Na instalacje takich urządzeń musi on wyrazić zgodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie