Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają konsultacje społeczne w sprawie budowy nowej linii kolejowej między Radomiem a Kunowem i dalej Ostrowcem Świętokrzyskim

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak ma wyglądać według jednego z projektów Centralny Port Komunikacyjny, do którego będą zmierzały pociągi jadące z Rzeszowa przez Radom, Warkę, Grójec.
Tak ma wyglądać według jednego z projektów Centralny Port Komunikacyjny, do którego będą zmierzały pociągi jadące z Rzeszowa przez Radom, Warkę, Grójec. CPK
W gminach regionu radomskiego odbywają się konsultacje społeczne w sprawie budowy nowej linii nowej linii kolejowej między Radomiem a Kunowem i dalej Ostrowcem Świętokrzyskim. Ma być to część trasy z Centralnego Portu Komunikacyjnego do Sanoka i Rzeszowa.

Trwają konsultacje społeczne w sprawie budowy nowej linii kolejowej między Radomiem a Kunowem i dalej Ostrowcem Świętokrzyskim

W czwartek, 22 lutego takie spotkanie odbyło się w Skaryszewie. Wcześniej okazję z pracownikami firmy przygotowującej plany i odpowiadającymi na wszelkie pytania mogli spotkać się mieszkańcy gminy Mirów, Iłża, Kowala, Wierzbica. W piątek, 23 lutego o godzinie 17 takie spotkanie odbędzie się Kamienicy Deskurów w Radomiu. A potem konsultacje przeniosą się do województwa świętokrzyskiego, gdzie swoje opinie będą mogli wyrazić mieszkańcy takich gmin jak Mirzec, Kunów, Brody, Starachowice i Wąchock.

Spotkania konsultacyjne w gminach na południe od Radomia cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, a cała inwestycja nie wzbudza aż takich emocji jak na północy regionu – w powiecie grójeckim. Szeroki zakres konsultacji uzasadniony jest tym, że na razie przygotowano aż 4 warianty przebiegu trasy. Najbardziej na zachód miałaby ona przebiegać przez Wierzbicę, a najdalej na wschód – daleko po prawej stronie Iłży patrząc w stronę Radomia.

W spotkaniu w Skaryszewie uczestniczyło około 70 osób. - Generalnie jako samorząd nie bronimy się przed tą inwestycją, bo to jest jakaś szansa rozwojowa dla gminy i mieszkańców. Rozumiemy, że szybka kolej jest potrzebna, ale na razie nie udzieliliśmy żadnej odpowiedzi inwestorowi – powiedział Robert Faryna, wiceburmistrz Skaryszewa.

Dodaje, że spotkanie było bardzo spokojne. - Przedstawiciele inwestora i wykonawcy koncepcji mówili o trzech wariantach przebiegających przez gminę Skaryszew. Pokazali już jak będą przebiegały drogi dojazdowe. Są oczywiście jakieś rzeczy sporne. Najbardziej akceptowalną koncepcją dla mieszkańców jest tak zwany wariant zielony, który nie ingeruje w zabudowę, nie ma nim żadnych wyburzeń, umieszczony najdalej od Skaryszewa. Ten wariant odpowiada też nam, czyli samorządowi gminy. Dworzec kolejowy będzie trochę oddalony od miasta, ale mamy całe zaplecze, gdzie można zorganizować stację rozładunkową z pociągów towarowych na ciężarówki – powiedział Robert Faryna.

Pod adresem: https://experience.arcgis.com/experience/7ff9f8ea08a848daa5aa8bf3da42c89f

jest interaktywna mapa wszystkich wariantów trasy na południe od Radomia do Kunowa i dalej do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie dokładnie można sprawdzić na jakich terenach będzie budowana linia kolejowa.

Założenia bazowe budowanej linii przewidują: ruch mieszany pasażerski i towarowy pociągów. Prędkość projektowa i eksploatacyjna składów ma wynosić 160-250 kilometrów na godzinę, dostosowanie lokalnych układów komunikacyjnych do nowobudowanej linii kolejowej poprzez przebudowę istniejących i budowę nowych dróg poprzecznych i dróg równoległych. Wszystkie skrzyżowania z drogami i innymi ciągami komunikacyjnymi mają być projektowane jako wielopoziomowe (bezkolizyjne), w celu zapewnia komfortu mieszkańców oraz najwyższego poziomu bezpieczeństwa ruchu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie