Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje społeczne w sprawie przebiegu nowej linii kolejowej z Centralnego Portu Komunikacyjnego przez region radomski

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak ma wyglądać według jednego z projektów Centralny Port Komunikacyjny, do którego będą zmierzały 6 "szprychą" pociągi z Rzeszowa przez Radom, Warkę, Grójec.Na kolejnych slajdach zobacz różne warianty przebiegu trasy przez region radomski.
Tak ma wyglądać według jednego z projektów Centralny Port Komunikacyjny, do którego będą zmierzały 6 "szprychą" pociągi z Rzeszowa przez Radom, Warkę, Grójec.Na kolejnych slajdach zobacz różne warianty przebiegu trasy przez region radomski. CPK
Spółka Centralny Port Komunikacyjny poprosiła mieszkańców gmin w regionie radomskim o wyrażenie swojej opinii na temat planowanych wariantów przebiegu nowej linii kolejowej, tak zwanej szóstej szprychy kolejowej Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie wszystkich podoba się przebieg trasy, ale też sama inwestycja.

Szybka kolej z regionu radomskiego do Centralnego Portu Komunikacyjnego

Szósta szprycha to część gigantycznej inwestycji centralnej, która ma polegać na stworzeniu całego nowego ładu komunikacyjnego w Polsce. Linie kolejowe przystosowane do dużych prędkości mają w miarę możliwości najbardziej prostymi odcinkami łączyć odległe miasta z centrum kraju – dokładnie z Centralnym Portem Komunikacyjnym, gdzie będzie można dojechać zazwyczaj z pominięciem Warszawy i przesiąść się na samolot, albo na inny pociąg. Jedną z takich tras jest linia biegnąca z Centralnego Portu Komunikacyjnego przez Grójec, Warkę i Radom do Ostrowca Świętokrzyskiego, Rzeszowa i Sanoka.

Zobaczcie jak będzie przebiegała przez region radomski nowa trasa kolejowa

Mieszkańcy gmin przez które miałaby przebiegać trasa zostali poproszeni o składanie ewentualnych uwag i sugestii dotyczących przebiegu różnych wariantów trasy. Swoje przemyślenia można składać w urzędach gmin i miast do czwartku, 9 lutego, 2023 roku do godziny 14.

Już widać, że będzie gorąco, bo ewentualne przygotowania do inwestycji mogą utrudniać w przyszłości prowadzenia jakichkolwiek inwestycji na własnej działce. Nikt nie chce być wysiedlony ze swojej ojcowizny, ani nikomu ni uśmiecha się perspektywa „przecięcia” terenu linią kolejową. Największy bunt podniósł się w powiecie grójeckim. To teren bardzo zurbanizowany, gdzie jest niewiele lasów i nieużytków, rolnicy wykorzystują każdy hektar ziemi na sady, albo plantacje ogrodnicze ukierunkowane na zbyt na chłonnym warszawskim rynku. Poza tym tysiące mieszkańców dojeżdża i chce dojeżdżać do pracy do Warszawy, a nie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

„Zawiadamiam panią, że gdyby ktokolwiek chciał uszczknąć chociażby 1 metr kwadratowy mojej ziemi to musiałby mnie najpierw zabić. Pseudoinwestycja CPK i szprychy mają charakter budów socjalizmu i są całkowicie zbędne” - pisze do radnej powiatowej mieszkanka powiatu grójeckiego.

Warto przypomnieć, że 9 marca 2020 roku Obywatelski Komitet Protestacyjny z gminy Grójec złożył protest w sprawie projektowanych wariantów przebiegu linii kolejowej prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pod protestem kierowanym do kierownictwa centralnego Portu Komunikacyjnego oraz do prezydenta Polski i premiera zebrano ponad 3,5 tysiąca podpisów. Komitet zaproponował też alternatywną trasę przebiegu linii po istniejących już trasach kolejowych. Przeciwko planowanemu przebiegowi trasy głosowali też radni powiatu grójeckiego. 14 osób głosowało „przeciw”, 4 radnych Prawa i Sprawiedliwości wstrzymały się od głosu, jedna osoba nie uczestniczyła w glosowaniu.

W przypadku odcinka z Radomia do Ostrowca Świętokrzyskiego przygotowano aż 8 wariantów przebiegu trasy, 4 z nich biegną przez Skaryszew i Iłżę, a pozostałe cztery przez Kowalę, Wierzbicę, gminę Mirzec, gminę Starachowice i dalej do Kunowa. Wszystkie cztery „podwarianty” wariantu skaryszewskiego biegną po wschodniej stronie miasta, a jeden z tych wariantów będzie się przecinał blisko miasta z jednym z wariantów planowanej budowy drogowej trasy szybkiego ruchu S12. - Linia kolejowa jest na pewno czynnikiem prorozwojowym, ale trudno kogokolwiek uszczęśliwiać na siłę, zwłaszcza, że na razie nie znamy zbyt wielu szczegółów. Póki co chcemy poznać opinie mieszkańców, chcemy wiedzieć czy chcą mieć w przyszłości kolejowe połączenie komunikacyjne – mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

Zobaczcie jak będzie przebiegała przez region radomski nowa trasa kolejowa

Założenia bazowe budowanej linii przewidują: ruch mieszany pasażerski i towarowy pociągów. Prędkość projektowa i eksploatacyjna składów ma wynosić 160-250 kilometrów na godzinę, dostosowanie lokalnych układów komunikacyjnych do nowobudowanej linii kolejowej poprzez przebudowę istniejących i budowę nowych dróg poprzecznych i dróg równoległych. Wszystkie skrzyżowania z drogami i innymi ciągami komunikacyjnymi mają być projektowane jako wielopoziomowe (bezkolizyjne), w celu zapewnia komfortu mieszkańców oraz najwyższego poziomu bezpieczeństwa ruchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie