MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają roboty przy budowie ronda w Siczkach w gminie Jedlnia-Letnisko. Kierowcy muszą swoje odczekać podczas przejazdu. Zobaczcie zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W Siczkach pod Radomiem trwają roboty związane z przebudową skrzyżowania, będzie tu rondo.
W Siczkach pod Radomiem trwają roboty związane z przebudową skrzyżowania, będzie tu rondo. Tadeusz Klocek
Zamiast klasycznego skrzyżowania na drodze 737 w Siczkach w gminie Jedlnia-Letnisko pod Radomiem, będzie tu rondo. Już prawie półtora miesiąca trwają tu prace, niedaleko dobrze znanego zalewu. Roboty utrudniają przejazd kierowcom, którzy muszą nieraz czekać na wolną drogę.

Powstaje rondo w ciągu ważnej drogi niedaleko zalewu w Siczkach pod Radomiem

Niemal każdy radomianin, który odwiedza nie tylko latem zalew w Jedlni Letnisko, musiał przejechać przez skrzyżowanie dróg wojewódzkich numer 737 i 699 w Siczkach. Mniej wprawni kierowcy pokonywali dotychczas to skrzyżowanie z duszą na ramieniu, bo przecięcie dróg jest niełatwe, a dodatkowo utrudnione przez zakręty poprzedzające skrzyżowanie. Teraz to się zmieni.

Na miejscu budowy, po zachodniej stronie drogi w kierunku Kozienic, przy moście na rzece Gzówka, pracuje ciężki sprzęt. To okolice dobrze znanego radomianom zalewu w Siczkach, a jeszcze w kwietniu spuszczono wodę ze zbiornika dolnego. Wiązała się z tym akcja Polskiego Związku Wędkarskiego. Pod nadzorem ichtiologa udało się odłowić ryby z dolnego zbiornika i przenieść je do zbiornika górnego. W akcji uczestniczyli zawodowi rybacy, zaś działania koordynował Polski Związek Wędkarski. W trakcie działań nie stwierdzono gatunków ryb prawnie chronionych. Zebrane też zostały małże, które nie zdążyły wejść do koryta rzeki Gzówki. Z informacji wędkarzy wynika, że udało się przenieść do dużego zbiornika ponad 2 tony małż.

Przypomnijmy, że umowa na wykonanie budowy ronda w Siczkach została podpisana 18 marca. Inwestycja będzie kosztować prawie 17 milionów złotych. Zakres prac na drodze 737 na terenie gminy Jedlnia-Letnisko obejmuje przebudowę drogi na odcinku jednego kilometra w miejscowości Siczki wraz z przebudową mostu nad rzeką Gzówka. Na skrzyżowaniu dróg 699 i 737 powstanie rondo, a wzdłuż drogi wojewódzkiej wybudowane zostaną chodniki i ciąg pieszo-rowerowy.

Roboty drogowe obejmują również przebudowę infrastruktury podziemnej i budowę kanalizacji deszczowej. Droga 737 pełni istotną funkcję komunikacyjną w powiecie radomskim. Stanowi połączenie dróg krajowych nr 9 i 12 z drogą krajową 79. Przebudowa zapewni swobodne i bezpieczne korzystanie z drogi zarówno kierowcom, jak i rowerzystom oraz pieszym. Wykonawcą jest firma Strabag. Planowane prace potrwają półtora roku i zakończą się pod koniec 2025 roku.

Gmina Jedlnia Letnisko też dołożyła się do inwestycji. Z budżetu gminy została sfinansowana dokumentację ronda – za około 200 tysięcy złotych. Z budżetu miasta i gminy będzie też wykonane oświetlenie za blisko 500 tysięcy złotych.

Zobacz zdjęcia z placu budowy:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie