Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Trzęsiworek" po raz drugi. Zwoleński Magazyn Historyczny nabiera rozmachu

/pok/
Pismo zamieszcza szereg interesujących, archiwalnych fotografii
Pismo zamieszcza szereg interesujących, archiwalnych fotografii Piotr Kutkowski
Jeszcze nie ostygły emocje po pierwszym numerze Zwoleńskiego Magazynu Historycznego "Trzęsiworek", a już ukazał się numer następny. Równie, a może jeszcze ciekawszy .

"Trzęsiworek" wydawany jest własnym sumptem przez Zbigniewa Lesisza, autora wielu publikacji historycznych o Zwoleniu. Udało mu się pozyskać do współpracy ludzi pasjonujących się tak jak i on historią tego miasta i regionu, udało się też dotrzeć do cennych źródeł i fotografii.

To wszystko ma odzwierciedlenie w drugim numerze "Trzęsiworka". Otwiera go propozycja wydawcy dotycząca flagi miejskiej Zwolenia, potem jednak dominują już zdecydowanie historyczne treści.

Zbigniew Lesisz opisuje losy zwoleńskiego przytułku i związanego z nim kościoła szpitalnego. Można się między innymi dowiedzieć, który budynek zyskał potoczną nazwę "dziadówka", gdzie się znajduje i co obecnie się w nim mieści. Cezary Imański przedstawia dzieje Zwolenia pod zaborem rosyjskim, a artykuł ilustruje szereg ciekawych dokumentów, w tym kopia pokwitowania wydanego przez Dionizego Czachowskiego kasie miejskiej w Zwoleniu podczas pobytu jego oddziału w tym mieście w czasie Powstania Styczniowego.

Marian Kwapisiewicz przedstawia rzemiosło żydowskie w początkach XX wieku z suplementem dotyczącym zwoleńskich Żydów żyjących na emigracji. Władysław Kapciak w artykule "Obelisk w Sycynie" stawia znak zapytania pod przyjętą powszechnie tezą, że został on postawiony w 1621 roku dla upamiętnienia bitwy pod Chocimiem. Analizując dokładnie znajdujące się na obelisku znaki i napisy autor podsuwa inną tezę:" Modlitewne zwroty podobne do tych z obelisku od XVI wieku umieszczane były na tak zwanych patriarszych krzyżach z podwójną poprzecznicą, nazywanych karawakami.

Z kolei Jolanta Majewska zastanawia się, dlaczego Tczów w średniowieczu nie wykorzystał historycznej szansy i nie został miastem, opisuje też dzieje tczowskiego kościoła.
W teście Lidii Choroś znajdziemy drugą część prezentacji zwoleńskich publikacji, zaś Jadwiga Siepietowska, dyrektorka Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej przedstawia prace tej placówki w 2009 roku.
Dużą ciekawostką jest tekst i zapis nutowy napisanego w 1945 roku hymnu gimnazjum i liceum w Zwoleniu.
"Czy dziś, by tradycji stało się zadość, któraś ze zwoleńskich szkół średnich uzna go za swój hymn? - pyta się autor tekstu.

Jakie wsie wchodzą w skład gminy Zwoleń, skąd się biorą ich nazwy i kto sprawuje w nich władze - tego można dowiedzieć się z opracowania Heleny Zieleniak. A w galerii malarskiej "Trzęsiworka" znajduje się prezentacja osób i twórczości Edyty Łaty i Jana Szułkiewicza.
Pismo można kupić między innymi w kiosku na ulicy Aleja Jana Pawła II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie