Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy w powiecie grójeckim. Przyjechało parę tysięcy osób, zdecydowana większość przebywa w gospodarstwach sadowniczych

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Wideo
od 16 lat
Tysiące uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy znalazło schronienie w powiecie grójeckim. Na pomocy porozumienia z wojewodą władze utworzyły miejsca pobytu w różnych placówkach oraz hotelach. Zdecydowanie więcej osób znalazło schronienie w gospodarstwach sadowniczych lub hotelach robotniczych.

Na mocy porozumienia powiatu z wojewodą mazowieckim na ziemi grójeckiej, w różnych miejscach powstało 319 miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Jak poinformował starosta grójecki Krzysztof Ambroziak, w niedzielę o godzinie 20 w wyznaczonych punktach pojawiło się już 71 osób. Ta liczba zmienia się jednak z dnia na dzień, sytuacja jest dynamiczna.

Uchodźcy z Ukrainy trafiają między innymi do Domu Pomocy Społecznej w Nowym Mieście nad Pilicą, który prowadzą siostry zakonne. Przybysze zza naszej wschodniej granicy trafiają także do hotelu działającego przy Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, do internatu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, mogą zająć też pomieszczenia przy Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach koło Mogielnicy oraz miejsca w wyznaczonych hotelach. - Staramy się najpierw umieszczać takie osoby w jednej placówce, kiedy tam są już zajęte wszystkie miejsca, wtedy kierujemy je do następnych - dodaje starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.

Włodarz zaznacza, że tysiące osób, uciekających przed wojną na Ukrainie, znalazło schronienie w prywatnych gospodarstwach sadowniczych czy hotelach robotniczych. Dokładną ich liczbę dziś jest trudno oszacować. Bywa tak, że w jednym gospodarstwie przebywa obecnie nawet 15-20 osób z Ukrainy. Sporą część przybyszów ściągnęli na ziemię grójecką członkowie ich rodzin lub znajomi, którzy pracują w miejscowych gospodarstwach. Niektórzy za cel swej podróży po opuszczeniu Ukrainy obierają inne części Polski czy kraje zagraniczne, a tu jedynie zatrzymują się na kilka dni, aby odpocząć.

- Sam jestem związany z sadownictwem, mam też znajomych na Ukrainie. Duża część osób, która pracuje w gospodarstwach na Ukrainie pochodzi z zachodniej części tego kraju, okolic Lwowa, Równego. Ściągają oni tu swoje rodziny. Obecnie większość uciekających stanowią mieszkańcy Kijowa, Żytomierza czy innych miast ogarniętych wojną. Ci mieszkający we wsiach czy mniejszych miasteczkach pozostali jeszcze w swoich gospodarstwach i nie decydują się na opuszczenie rodzinnych stron. Trudno jednak powiedzieć, jak dalej rozwinie się sytuacja - dodaje starosta Krzysztof Ambroziak.

Powiat grójecki na szeroką, można tak powiedzieć, skalę pomaga jednak uchodźcom. Dary dostarczają różne organizacje, instytucje, ale również prywatne osoby. Największe centrum pomocowe mieści się przy Zespole Szkół imienia Armii Krajowej Obwodu "Głuszec-Grójec" w Grójcu, kieruje nim Barbara Lipska, która koordynuje akcje oraz zbiórki. Można tu przynosić dary codziennie w godzinach 7.30-19. Drugi większy sztab znajduje się w Warce, w tamtejszym Zespole Szkół imienia 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa".

Starosta Krzysztof Ambroziak podkreśla, że we wspólne działania angażują się poszczególne gminy. W poniedziałek 7 marca w starostwie spotkali się członkowie zespołu zarządzania kryzysowego. W planach jest między innymi utworzenie specjalnego konta, gdzie mieszkańcy mogliby wpłacać dowolne sumy pieniędzy na przykład na zakup leków dla uchodźców.

- Czekamy też na rozwiązania prawne, specustawę, która pozwoliła regulować zakres i sposób pomocy takim osobom. My ze swojej strony staramy się zorganizować ją jak najlepiej, warto podkreślić, że otwarte serca i ogromną wolę pomocy wykazują sami mieszkańcy naszego powiatu, szkoły, wolontariusze, przedsiębiorcy, sadownicy, samorządy, wiele organizacji oraz instytucji - dodaje starosta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie