Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczą pamięć pomordowanych mieszkańców Podsuliszki w gminie Skaryszew

Antoni Sokołowski
75 lat temu zginęło 21 mieszkańców Podsuliszek, rozstrzelanych przez Niemców za pomoc dla partyzantów. Każdego roku mieszkańcy oddają hołd pomordowanym.
75 lat temu zginęło 21 mieszkańców Podsuliszek, rozstrzelanych przez Niemców za pomoc dla partyzantów. Każdego roku mieszkańcy oddają hołd pomordowanym. Archiwum Echa Dnia
W najbliższy czwartek 15 sierpnia pod pomnikiem pomordowanych w Podsuliszce w gminie Skaryszew, odbędą się w uroczystości patriotyczne związane z 75. rocznicą pacyfikacji wsi i wymordowania mieszkańców przez hitlerowskich Niemców.

O godzinie 12.30 odbędzie się zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji przed pomnikiem pomordowanych w Podsuliszce. Następnie o godzinie 13.00 odbędzie się msza święta polowa w intencji Ojczyzny i pomordowanych przez hitlerowskich oprawców mieszkańców wsi Podsuliszka.

Na uroczystości zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew, Rada Miejska w Skaryszewie i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie. Przybędą samorządowcy, władze gminy, mieszkańcy miejscowości i gminy.

Pamiętają o wydarzeniach

Po nabożeństwie, około godziny 14.00 pod pomnikiem w Podsuliszce Następnie, powitani zostaną goście oraz uczestnicy wydarzeń upamiętniających ofiary, pod pomnikiem zostaną złożone wiązanki kwiatów oraz zaprezentowany zostanie specjalny występ artystyczny. Każdego roku przypominana jest ballada o krwawych wydarzeniach sprzed 75 laty. Spodziewane są wystąpienia gości, a także złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zabitych mieszkańców.

Niemcy otoczyli wieś

Sama tragedia w Podsuliszkach rozegrała się 14 sierpnia 1944 roku. Żołnierze niemieccy jeszcze w ciemnościach otoczyli wieś Podsuliszka. Prawdopodobnie pretekstem akcji wojskowej była pomoc mieszkańców udzielaną partyzantom. Wtedy we wsi aresztowano wszystkich młodych mężczyzn i cztery kobiety. Wszystkich zatrzymanych przeprowadzono koszar żołnierskich znajdujących się wówczas w nieodległych Modrzejowicach.

Następnego dnia, 15 sierpnia żołnierze niemieccy przyprowadzili do Poduliszki aresztowanych, a potem wprowadzono ich do pobliskiego lasu. Tu nastąpiło zamieszanie i część aresztowanych zdołała uciec. Ci, którzy nie zdążyli uciec zostali rozstrzelani.
Zginęło wówczas 19 mężczyzn i dwie kobiety: Józef Latała, Tadusz Belica, Józef Czyż, Wacław Fabiszewski, Bronisław Fajdek, Władysław Janek, Jan Lisek syn Ludwika, Władysław Lis, Stefan Nadgrodkiewicz, Jan Ziętek, Bolesław Nogaj, Władysław Gryz, Józef Mazur, Jan Lisek, Ignacy Domagała, Józef Domagała, Władysław Kowalczyk, Czesław Jędrzejewski, Antonina Nadgrodkiewicz, Maria Nadgrodkiewicz, Józef Lisek.

Nazwiska poległych wyryte są na tablicy na pomniku, a jest on usytuowany przy drodze wiodącej od strony Modrzejowic do wsi. Pomnik powstał w tym miejscu w 1971 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie