Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie radomskiego liceum boją się, że ich ulubiony nauczyciel opuści szkołę

Antoni SOKOŁOWSKI
Ważą się losy Przemysława Bednarczyka, jednego z najbardziej znanych historyków, co do jego dalszej pracy w liceum.
Ważą się losy Przemysława Bednarczyka, jednego z najbardziej znanych historyków, co do jego dalszej pracy w liceum. Łukasz Wójcik
Przemysław Bednarczyk, nauczyciel historii, wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia, najprawdopodobniej straci pracę

W III Liceum Ogólnokształcącym imienia Dionizego Czachowskiego, trwa właśnie ustalanie grafików pracy na nowy rok szkolny. Dla Przemysława Bednarczyka zabrakło pracy. - Pan Bednarczyk nie będzie zwolniony z pracy - zapewnia tymczasem Danuta Sawicka, dyrektorka liceum.

Grupa młodych radomian z III liceum, w tym absolwentów szkoły, zjawiła się w naszej redakcji by opowiedzieć o atmosferze, jaka panuje w liceum po tym, jak dowiedzieli się o sytuacji lubianego historyka.

- To skandal, by szkoła pozbywała się tak wybitnych ludzi, jak pan Bednarczyk. To wielka strata dla samej szkoły i olbrzymia krzywda wyrządzona licealistom - nie kryją oburzenia młodzi ludzie.

GĘSTA ATMOSFERA

Młodzi nie chcą ujawniać swoich nazwisk, choć podali je do wiadomości redakcji. Twierdzą, że nie chcą podgrzewać emocji w szkole i dziwią się, że ich profesor historii nie będzie więcej uczył w szkole.

- Nikt nie potrafi tak prowadzić historii, jak on. To świetny nauczyciel, znakomity człowiek. Ma ogromny autorytet i szacunek, a wielu licealistów pomagało mu bezinteresownie w widowiskach historycznych, jakie organizował - opowiadają radomianie.

Młodzież twierdzi, że działania Bednarczyka są torpedowane w szkole, a tajemnicą poliszynela jest to, że historyk nie jest ulubieńcem dyrekcji. Sam Przemysław Bednarczyk odmówił rozmowy na swój temat. Danuta Sawicka dyrektorka III Liceum Ogólnokształcącego imienia Dionizego Czachowskiego zapewnia, że choć w szkole jest kilku nauczycieli historii, to niektórym z nich kończy się umowa.

- Jednak nie przewiduję, że Przemysław Bednarczyk zostanie zwolniony z pracy - dodaje pani dyrektor.

MOC ZASŁUG

Przypomnijmy, że Przemysław Bednarczyk jest twórcą kilkudziesięciu widowisk historycznych i rekonstrukcji. Między innymi za to otrzymał nagrodę świętego Kazimierza, przyznaną przez prezydenta Radomia. Ponadto Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia dwukrotnie przyznał nagrodę historykowi za popularyzację wiedzy o historii i tradycji naszego miasta oraz za krzewienie patriotyzmu. Bednarczyk, jest autorek kilku książek w tym o Janie Sońcie Ośko i wielu innych publikacji.

W 2009 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki i organizację życia społecznego. Bednarczyk jest też twórcą scenariuszy filmowych, w tym słynnego już filmu "Rok 1863", nagranego w 150 rocznicę powstania styczniowego. Film ten pokazała Telewizja Polska, a na specjalnym pokazie w Warszawie oglądał go Bronisław Komorowski, Prezydent Polski.

Podczas tego pokazu uczestniczyli licealiści z Czachowskiego ubrani w historyczne stroje. Mimo wcześniejszych zapewnień tego filmu nie udało się pokazać w szkole, podczas dnia patrona w radomskim liceum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie