Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szkół średnich uczcili Święto Niepodległości (zdjęcia, video)

Anna GOGUŁA
Specjalnie na dzisiejszą uroczystość do kurtek przyczepiliśmy biało-czerwone wstążki – powiedziały Emilia Bielecka, Karolina Janiszewska i Monika Bieszczad z liceum Marii Konopnickiej.
Specjalnie na dzisiejszą uroczystość do kurtek przyczepiliśmy biało-czerwone wstążki – powiedziały Emilia Bielecka, Karolina Janiszewska i Monika Bieszczad z liceum Marii Konopnickiej. Tadeusz Klocek
Kilkuset uczniów z Radomia wzięło udział w czwartkowych uroczystościach związanych z obchodami 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspólnie odśpiewali hymn, obejrzeli inscenizacje historyczne i wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, wykonanych przez orkiestrę Zespołu Szkół Muzycznych.

[galeria_glowna]

Był to już siódmy przemarsz zorganizowany przez uczniów i nauczycieli VI Liceum imienia Jana Kochanowskiego oraz Zespołu Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Wzięło w nim udział kilkuset reprezentantów radomskich szkół średnich między innymi: Liceum Jana Kochanowskiego, Marii Konopnickiej, Dionizego Czachowskiego i Zespołu Szkół Muzycznych.

WYDARZENIA NA ŻYWO

W tym roku organizatorzy zadbali też o zobrazowanie wydarzeń z 2 listopada 1918 roku. Przy pomniku Jana Kochanowskiego, grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała dwie inscenizacje. Odegrany został między innymi autentyczny epizod, nawiązujący do przejęcia przez radomian władzy od ówczesnego gubernatora, generała Kwiatkowskiego.

- To bardzo fajny pomysł. Dzięki temu mogliśmy sobie uzmysłowić jak to mogło być. Na balkonie Urzędy Miejskiego ukazali się ludzie, którzy na znak wolności powiewali flagami narodowymi - opowiada Kasia, uczestniczka marszu.

WSZYSCY GŁOŚNO KRZYCZELI

Na placu Corazziego rozległy się też głośne, patriotyczne okrzyki uczestników marszu: "Niech żyje Polska".

- Widzieliśmy też inscenizację przedstawiającą wjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Pojawił się on w bryczce. Nie zabrakło też ułanów na koniach - dodaje Marta, licealistka.

Józef Piłsudski pojawił się w towarzystwie adiutanta Bolesława Wieniawy Długoszowskiego oraz sześciu kawalerzystów. - W rolę Piłsudskiego wcielił się Adam Wasilewski, zastępca dyrektora naszego liceum. Wygłosił on odezwę do narodu - zdradzili uczniowie liceum imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

ODŚPIEWALI HYMN POLSKI

Młodzież odśpiewała też Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych dali koncert pieśni legionowych i patriotycznych. Nie zabrakło też biało-czerwonych flag. Narodowe barwy widoczne były również na strojach uczniów. Miały je na sobie między innymi Anita i Karolina.

- Bardzo mi się podoba taki sposób świętowania rocznicy odzyskania niepodległości - powiedziała Anita Żurek, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.

ZŁOŻYLI KWIATY POD POMNIKIEM

Uroczystości pod pomnikiem Jana Kochanowskiego zakończyła prezentacja poezji patriotycznej oraz koncert pieśni narodowych. Po nich wszyscy uczestnicy przemaszerowali na Rynek, gdzie pod Pomnikiem Czynu Legionów złożone zostały wieńce.

- W uroczystościach 11 listopada bierzemy udział po raz pierwszy i naprawdę jesteśmy pozytywnie zaskoczone. Wszystko zostało świetnie przygotowane - powiedziały nam Emilia Bielecka, Karolina Janiszewska i Monika Bieszczad z liceum Marii Konopnickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie