MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Grabowa współtworzą międzynarodową książkę kucharską

Monika Daszkowska [email protected]
Zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum wzięli udział w zajęciach przyrodniczych, w ramach których wykonywali oni także ciekawe doświadczenia.
Zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum wzięli udział w zajęciach przyrodniczych, w ramach których wykonywali oni także ciekawe doświadczenia. archiwum szkoły
Wychowankowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą realizują projekt "Moja przyszłość", dzięki któremu wzięli udział w ciekawych zajęciach.

W ramach projektu "Moja przyszłość" w pierwszym semestrze tego roku szkolnego odbywały się zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Grabowie nad Pilicą.

- Spotkania były prowadzone w trzech obszarach: język obcy, zajęcia matematyczno- przyrodnicze, doradztwo zawodowe w łącznym wymiarze 20 godzin miesięcznie dla każdej grupy wiekowej - tłumaczy Edyta Lusarczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą.

Międzynarodowa książka kucharska

Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego, które odbywały na trzech płaszczyznach, między innymi poprzez działanie na platformie etwinningowej, dzięki czemu szkoła nawiązała kontakt z pięcioma krajami: Francją, Łotwą, Grecją, Turcją i Finlandią.

- Razem tworzymy międzynarodową książkę kucharską w wersji elektronicznej - dodaje Edyta Lusarczyk. - Ponadto, wymieniamy się przepisami. Kilka z nich udało nam się wypróbować na warsztatach.

Zajęcia przyrodnicze

W ramach zajęć przyrodniczych uczniowie realizowali ciekawe tematy, w ramach których wykonywali samodzielnie doświadczenia. Uczestnicy projektu doskonalili umiejętność ich wykonywania, prowadzenia obserwacji i wnioskowania. Wykorzystano w tym celu zakupione urządzenia pomiarowe.

Matematyka nie taka straszna

Na zajęciach matematycznych uczniowie bawili się w różne gry i zabawy: szalone zakupy, jesienne okazje czy organizowanie imprezy. Dysponując pewną kwotą pieniędzy, ustalali menu, planowali zakupy, posługiwali się szacowaniem w celu obliczeń związanych z zakupami.

- Posługiwali się także wagą, obliczali współczynnik MBI. Stawali się "konstruktorami" - wykonując bryły geometryczne i sprawdzali wytrzymałość między innymi kopuł geodezyjnych - opowiada Edyta Lusarczyk. - Wykorzystywali twierdzenie Pitagorasa i twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa.

Innowacyjnością tych zajęć było wykorzystywanie wiedzy matematycznej w praktyce - w rozwiązywaniu problemów życia codziennego.

Rozmawiali o przyszłości

Moduł z doradztwa zawodowego dla gimnazjum obejmował poznawanie zawodów i określanie własnych predyspozycji zawodowych, zainteresowań oraz temperamentu, który ma wpływ na wybór zawodu w przyszłości. Nie zabrakło dyskusji na ten temat.

Zajęcia w podstawówce

Zajęcia prowadzone w szkole podstawowej były równie atrakcyjne.
- W ramach języka angielskiego uczniowie nakręcili film, przedstawiający scenę z życia przeciętnej polskiej rodziny - mówi dyrektor szkoły. - Dialogi, prowadzone w języku angielskim, prezentowały polskie realia. W celu wymiany doświadczeń i czynnego użycia języka, uczniowie nawiązali kontakt listowny z rówieśnikami z Grecji.

Matematyka w grach planszowych

Podczas zajęć matematycznych wykorzystywane były gry planszowe i karciane. Uczniowie wykonywali plakaty matematyczne dotyczące zakupów i figur geometrycznych. W ramach realizacji zajęć z doradztwa zawodowego zaś wszyscy uczniowie zostali zbadani pod kątem zainteresowań i predyspozycji.

Uczestnicy projektu poznali również zawody oraz firmy funkcjonujące w najbliższej okolicy. W formie zabaw edukacyjnych uświadamiali sobie rolę i znaczenie poszczególnych profesji oraz ich wpływu na sprawne funkcjonowanie społeczeństwa.
W czasie wycieczki poznali bliżej działalność straży pożarnej oraz przybliżyli zawody związane z przygotowaniem przedstawienia teatralnego.

W czasie modułu przyrodniczego uczniowie poznawali i oswajali dwa żywioły: wodę i powietrze. Zajęcia miały charakter badawczy. Uczestnicy wykonywali różnorodne ćwiczenia, badania, doświadczenia, na podstawie których wysnuwali wnioski i dowiadywali się wielu ciekawostek związanych z tymi żywiołami.

- Wszystkie czynności wykonywane podczas zabaw badawczych miały na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości żywiołów - mówią nauczyciele realizujący projekt z uczniami.

Wycieczka do stolicy

Jako ważny punkt projektu zostały zorganizowane wycieczki edukacyjne do stolicy na zajęcia przyrodnicze w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.aą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie