MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Warki i Nowej Wsi zostali zwycięzcami konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”

ik
Laureaci i wyróżnieni w konkursie „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” wraz z marszałkiem Stanisławem Karczewskim.
Laureaci i wyróżnieni w konkursie „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” wraz z marszałkiem Stanisławem Karczewskim. Starostwo Powiatowe w Grójcu
Maciej Szajner z Liceum Ogólnokształcącego w Warce oraz Aleksandra Krzyżanowska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi zostali zwycięzcami konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”. Finał konkursu odbył się 19 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu.

Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” organizowany przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Była to już jego czwarta edycja. Uroczysty finał rozpoczął się Apel Pamięci przeprowadzonym zgodnie z ceremoniałem wojskowym przez żołnierzy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego został odczytany Apel Pamięci, po czym Kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową.

Dwa etapy i prezentacja

W drugiej części, już w sali gimnastycznej szkoły odbyła się prezentacja dwóch najlepiej ocenionych prac multimedialnych o Żołnierzach Wyklętych przygotowanych przez Adriannę Perkowską z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu, która przygotowała prezentacje o Anatolu Radziwoniku ps. „Olech” oraz Anetę Kruszewską z Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Tarczynie o Tadeuszu Pękackim pseudonim „Sławek”.

Konkurs odbywał się dwuetapowo. W etapie szkolnym uczestnicy musieli przygotować prezentację multimedialną o dowolnie wybranej postaci Żołnierza Niezłomnego. W drugim rozwiązali test wiedzy o antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym z lat 1944 - 1963. W konkursie wzięło udział 107 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego i przysuskiego.

W nagrodę do Brukseli

Zwyciężyli Aleksandra Krzyżanowska oraz Maciej Szajner. Oboje w nagrodę pojadą na wycieczkę do Brukseli. Ufundował ją Zbigniew Kuźmiuk, deputowanego do Parlamentu Europejskiego.

Wyróżnienia dostali Patryk Glinka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce, Weronika Rączka z Liceum Ogólnokształcącego imienia Piotra Wysockiego w Warce oraz Wiktoria Barszcz z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście nad Pilicą. Nagrody wręczył organizator konkursu marszałek Stanisław Karczewski. Wszyscy laureaci otrzymali również upominki z: Instytutu Pamięci Narodowej, 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, Komendy Wojewódzkiej Uzupełnień w Warszaie oraz VI Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Medale dla kombatantów

W czasie uroczystości wręczono też medale „Zasłużony dla Powiatu Grójeckiego” przyznanych przez Radę Powiatu Grójeckiego. Otrzymali je kombatanci Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec: major Marian Kołomański, major Henryk Kowalczyk i kapitan Stanisław Zięba.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie