MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Udany bilans obecnej kadencji w Białobrzegach

Izabela KOZAKIEWICZ
Wiesław Banachowicz. Ma 58 lat. Wykształcenie wyższe. Przez dwie kadencje, pod koniec lat 80., był radnym Rady Miasta i Gminy w Białobrzegach, w kadencji 1998-2002 radny powiatowy i członek Zarządu Powiatu.
Wiesław Banachowicz. Ma 58 lat. Wykształcenie wyższe. Przez dwie kadencje, pod koniec lat 80., był radnym Rady Miasta i Gminy w Białobrzegach, w kadencji 1998-2002 radny powiatowy i członek Zarządu Powiatu. archiwum
Oceniamy trzy lata pracy samorządu i władz gminy Białobrzegi

Nasza akcja

Nasza akcja

Ocenę burmistrzów i wójtów prowadzimy od ponad miesiąca w ramach naszej akcji "Mała ojczyzna- duża sprawa". Trzeciego listopada czytelnicy ocenili gospodarzy miast gmin. Burmistrz Białobrzegów, Wiesław Banachowicz zdobył 96 procent poparcia. Za tydzień ocenimy gminę Promna.

- W wyborach ludzie powiedzieli, że chcą zmian - mówił na początku kadencji Wiesław Banachowicz. I w gminie te zmiany widać gołym okiem. Drogi, chodniki, wodociągi. Lista jest długa. Ale są też rzeczy, które na poprawę jeszcze czekają.

Wiesław Banachowicz burmistrzem został w drugiej turze wyborów.
- Ludzie chcieli zmian, ale stawiali też na młodych. Ja też będę stawiał na młodych - uzasadniał swój wybór nowy burmistrz.

Wiesław Banachowicz wymienił między innymi naczelników kluczowych wydziałów. Powstała komórka odpowiedzialna za pozyskiwanie pieniędzy zewnętrznych, między innymi unijnych. To była udana decyzja. Jeszcze trzy lata temu gmina Białobrzegi była na liście tych samorządów, które nie korzystały z dotacji. Tylko w 2009 roku urząd pozyskał na przykład 10,5 miliona złotych na budowę kanalizacji w starej części miasta. Na odbudowę zniszczonych w czasie prac dróg kolejnych 7,7 miliona złotych.

W gminie, czego nie dotknąć wymagało poprawy. Przykładem mogą być wodociągi. Bieżąca woda dla większości mieszkańców gminy była marzeniem. Dziś w większości miejscowości jest gminna sieć. Wszystkiego jednak zrobić się nie udało. Niestety, są jeszcze wsie, które na wodociąg ciągle czekają.

- Doprowadzimy go tam w 2010 roku - mówi Wiesław Banachowicz.
Gorzej jest z kanalizacją. Gmina ma oczyszczalnię, płyną do niej ścieki z domów w części Białobrzegów. W mieście, z wykorzystaniem unijnej dotacji, trwa budowa sieci w starej części miasta. Wciąż czekają wsie.

- Przyznaję to się nie udało, ale to wynika z opóźnień w podpisywaniu umów na dofinansowanie - mówi Wiesław Banachowicz.

Zmieniły się białobrzeskie szkoły i przedszkola. Wszystkie mają nowe elewacje, wymienione okna, remontowane są sale i korytarze.

W gminie przybywa nowych dróg. Kompletnie zmieniła się ulica Krakowska. Powstają nowe chodniki. W mieście montowany jest monitoring.

Całkowitą metamorfozę przeszły tereny nad Pilicą w Białobrzegach. Po chaszczach i zrujnowanych domkach letniskowych nie ma śladu. Są alejki, ławki, latarnie. To idealne miejsce na spacer i odpoczynek nad wodą.

To, co się dzieje w gminie dostrzegają mieszkańcy. W naszych sondażach Wiesław Banachowicz wygrywa wyścig o kolejną kadencję. Co nie znaczy, że brakuje mu przeciwników.

- Gmina to nie tylko Białobrzegi, są też wsie - mówią mieszkańcy miejscowości gminy.

- Wiem i naprawdę staramy się dzielić pieniądze - odpowiada Wiesław Banachowicz. - na wsiach też budujemy, drogi, wodociągi i oświetlenie.

Jedną z najmniej popularnych decyzji burmistrza było wprowadzenie równych opłat na śmiecie. Rachunki muszą płacić wszyscy.

Nierozwiązany pozostaje też problem niedokończonej budowy domu kultury. W Białobrzegach straszy betonowy moloch.

- Dokończenie budowy kosztowałoby 30 milionów złotych - mówi Wiesław Banachowicz. - Musiałem wybrać dom kultury, albo inne zadania.

Białobrzegi potrzebują też inwestorów. Ci stworzyliby nowe miejsca pracy i płacili podatki. Niestety, póki, co ich nie ma. Bo i nie ma w gminie terenów, które można byłoby im zaproponować.

- Zmieniamy plany zagospodarowania przestrzennego, szukujemy tereny pod inwestycje w Suchej i Białobrzegach - przekonuje Wiesław Banachowicz. - Małymi kroczkami idzie do przody. W trzy lata nie uda się zlikwidować zapóźnień powstających przez lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie