Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukazał się cenny album w 550. rocznicę przybycia bernardynów do Radomia

Barbara Koś
wydawnictwo Calvarianum
„Wpisani w dzieje Radomia. Pięćset pięćdziesiąta rocznica przybycia oo. Bernardynów do Radomia (1468-2018)” to nowy piękny i cenny album upamiętniający tę ważna datę.

Album, który ukazał się pod redakcją księży Michała Krawczyka i Aleksandra Krzysztofa Sitnika, OFM, jest pokłosiem ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej temu historycznemu wydarzeniu, która odbyła się w Radomiu w czerwcu 2018 roku.

Z pomysłem opublikowania przygotowanych wówczas referatów naukowych wystąpił ojciec Stanisław Górka, gwardian radomskich”Bernardynów”. Do wygłoszonych referatów dołączono nowe, wzbogacające wiedzę o zakonie. Obszerna praca zbiorowa stanowi zatem naukowy przyczynek do historii bernardyńskiego zakonu, dziejów Radomia oraz historii sztuki i architektury sakralnej naszego tego regionu.

Ukazuje również ogrom pokoju i dobra, które, jak pisze we wstępie ojciec Teofil Czarniak, OFM, Minister Prowincjalny zakonu, przez pokolenia nieśli i wciąż niosą bracia w brązowych habitach, naśladowcy Biedaczyny z Asyżu. - Poprzez wierność Bogu i Ojczyźnie stanowią oni nieprzerwanie od pięciuset pięćdziesięciu lat ostoję dla tych, którzy chcą skorzystać z powierzonego im franciszkańskiego charyzmatu- podkreśla ojciec Teofil Czarniak.

Wpisani w Radom i historię

Dzieje Radomia wraz z istniejącym tu klasztorem bernardynów niezwykle twórczo wpisane są w losy Polski i Polaków. Zakonnicy w brązowych habitach osiedlili się tutaj z woli króla Kazimierza Jagiellończyka w 1468 roku. Dzięki funduszom mieszczan i okolicznej szlachty wybudowali murowany klasztor i jednonawowy gotycki kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Męczenniczki. XV-wieczne zabudowania klasztorno-kościelne uznawane są dzisiaj za pomnik historii. Podjęta przez bernardynów uboga posługa trwała do carskiej kasaty w 1864 roku.

Ponownie została ona podjęta w 1936 roku, dzięki przychylności administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej Antoniego Kasprzyckiego, i trwa do dzisiaj. Bernardyni radomscy oparli ją na dwóch filarach: wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu i kulcie Niepokalanego Poczęcia NMP w otaczanym czcią od XVII wieku obrazie Matki Bożej z Dzieciątkiem, aby zapalać wśród wiernych nową nadzieję.

Piszą radomianie
Album dzieli się na dwie części: historyczną i sakralna. Wśród 15 autorów o historii bernardynów piszą też oczywiście radomianie: Dariusz Kupisz, Elżbieta Orzechowska, Paweł Puton i Krzysztof Busse.

Publikacja ukazała się w Wydawnictwie Calvarianum i jest dostępna w kościele Ojców Bernardynów w Radomiu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Iłża zaprosiła na największy w Polsce noworoczny pokaz fajerwerków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie