Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijne dofinansowanie dla Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu. Zagraniczne staże dla młodzieży za ponad 400 tysięcy złotych

MAG
facebook / ZSR-T
Jak informuje zwoleńskie Starostwo Powiatowe, uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu pojadą na praktyki zawodowe do Anglii i Włoch. Szkoła otrzymała na ten cel ponad 400 tysięcy złotych dofinansowania unijnego. To ogromna szansa rozwoju zawodowego dla uczniów placówki.

Dofinansowanie zostało przyznane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt zgłoszony przez zwoleńskie technikum pod nazwą „Zagraniczne praktyki zawodowe atutem na rynku pracy” otrzymał wsparcie unijne w wysokości 94 tys. 449 euro, co oznacza, że do placówki trafi 407 tysięcy 282 zł.

Pojadą do Anglii i Włoch

Program będzie realizowany od 1 września i potrwa do 31 sierpnia 2020 roku.

– W ramach naszego projektu na praktyki do Włoch i Anglii wyjedzie pięć dziesięcioosobowych grup uczniów drugich i trzecich klas, którzy kształcą się w zawodach: technik informatyk, technik ekonomista, technik spedytor, technik geodeta oraz technik architektury krajobrazu – informuje Agnieszka Strzelecka, koordynator projektu, nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. – Uczniowie będą mieli zapewniony bezpłatny transport, zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem, ubezpieczenie na czas pobytu i podróży oraz kieszonkowe. Oprócz profesjonalnego szkolenia zawodowego, na uczniów czeka także bogaty program kulturalny, czyli poznawanie regionu i wycieczki do Londynu, czy po włoskim wybrzeżu – dodaje Agnieszka Strzelecka.

Wyjadą najlepsi

Pierwsza grupa praktykantów wyjedzie na staże w maju przyszłego roku. Każdy turnus będzie trwał dwa tygodnie. Wcześniej jednak zostanie przeprowadzona rekrutacja do projektu.

– Uczniowie chcący wyjechać na zagraniczne praktyki będą musieli spełnić określone kryteria kwalifikacji do programu, które będą miały charakter konkursu – podkreśla Arosław Jakóbik, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. – Będziemy brali pod uwagę średnią ocen z przedmiotów zawodowych, ocenę z zachowania oraz wynik testu z języka angielskiego. Ważna będzie także opinia wychowawcy o kandydacie – dodaje dyrektor.

Po przejściu pierwszego etapu kwalifikacji, uczniów czeka kolejny, czyli udział w specjalnym programie zajęć przygotowujących do wyjazdu. – Uczniowie wezmą udział w kursach branżowego języka angielskiego, warsztatach kulturowych oraz warsztatach kompetencji społecznych. Spotkają się także z doradcą zawodowym – informuje Agnieszka Strzelecka.

Gratulacje dla autorów

– Udział uczniów zwoleńskiego technikum w międzynarodowym projekcie, to dla nich ogromna szansa zdobycia cennego doświadczenie nie tylko z zakresu kompetencji zawodowych, ale także społecznych – mówi Waldemar Urbański, starosta zwoleński. – Bardzo cieszy nas fakt, że zwoleński Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych to nie tylko piękne mury, ale także zaangażowana kadra pedagogiczna. Jako organ prowadzący placówkę gratulujemy autorom projektu, nauczycielom: Agnieszce Strzeleckiej, Barbarze Bławat, Beacie Olczyk oraz Izabeli Skrzypek-Markiewicz, a także dyrekcji szkoły. Innowacyjna nauka jest wzorem do naśladowania – dodaje starosta.

Zalety europejskiego stażu

Co ważne, po zakończeniu praktyk, uczestnicy otrzymają dokument Europass Mobilność, który będzie potwierdzeniem szkolenia odbytego w innym kraju europejskim. W ramach programu Erasmus+ zostanie także wdrożona procedura „Europejskiego systemu transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym” - ECVET. Każdy uczestnik praktyki otrzyma indywidualny wykaz osiągnięć oraz potwierdzenie nabytych umiejętności.

- Praktyczne efekty projektu są jego wartością nadrzędną. Płynne komunikowanie się w języku angielskim w zakresie słownictwa specjalistycznego, nowe doświadczenia zawodowe, kulturowe i społeczne, to doskonałe przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia w Polsce i za granicą, a także łatwiejszy start na rynku pracy. Międzynarodowe staże to także doskonała promocja naszych szkół i regionu, czyli naszych małych ojczyzn w zjednoczonej i nowoczesnej Europie – podsumowuje wicestarosta Arkadiusz Sulima.

ZOBACZ TEŻ: Rekonstrukcja historyczna w rocznicę bitwy pod Zwoleniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie