Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikalne zdjęcia wojenne na wystawie radomskiego IPN

/pok/
Autorom wystawy, Arkadiuszowi Kutkowskiemu (z lewej) i Sebastianowi Piątkowskiemu udało się pokazać unikalne fotografie, w tym zdjęcia ludzi straconych przez hitlerowców w w egzekucjach.
Autorom wystawy, Arkadiuszowi Kutkowskiemu (z lewej) i Sebastianowi Piątkowskiemu udało się pokazać unikalne fotografie, w tym zdjęcia ludzi straconych przez hitlerowców w w egzekucjach. Piotr Kutkowski
Wiele unikalnych, nie publikowanych nigdy dotąd fotografii będzie można zobaczyć na przygotowanej przez radomską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej wystawie z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jej otwarcie nastąpi 2 września 2009 roku.

To już piąta wystawa przygotowana przez pracowników radomskiej delegatury. Jej autorami są Sebastian Piatkowski i Arkadiusz Kutkowski. Nosi ona tytuł "Bądźcie bez litości" i dotyczy polityki okupacyjnych władz niemieckich wobec ludności polskiej w dystrykcie radomskim.

Wystaw składa się z kilku części tematycznych, które przedstawiają niemiecką politykę, plany, stosowany przez hitlerowców terror, wysiedlenia, a także codzienne życie.

- Chcieliśmy przemówić do ludzkiej pamięci głównie poprzez obrazy - mówił na konferencji parsowi Sebastian Piątkowski.

Autorom udało się dotrzeć i skorzystać z wielu fotografii, które nigdy do tej pory nie były publikowane. Są wśród nich między innymi zdjęcia ofiar hitlerowskich egzekucji a także hitlerowskich zbrodniarzy. Również odezwy, plakaty, obwieszczenia. Zwraca uwagę katalog, który sam w sobie jest cenną publikacją zawierającą zarówno zdjęcia, jak i ciekawe , szerzej nie znane informacje.

- Ciekawostką jest, ze największym miastem w dystrykcie radomskim miał być w założeniu Niemców nie Radom, a Skajsko Kamienna, które miała docelowo liczyć 350 tysięcy mieszkańców. Sam Radom miał być podzielony na 3 strefy - dla Polaków, dla Niemców i handlową, która miała być jedynym miejsce kontaktów tych nacji. Żydów w tych planach nie było - informował Arkadiusz Kutkowski.

Autorzy podkreślają, że ich wystawa dotyczy nie tylko Radomia, ale i innych miast i miejscowości znajdujących się w dystrykcie radomskim.

Wystawa prezentowana będzie w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu, w którym to budynku mieściła się podczas wojny siedziba dystryktu radomskiego. Otwarcie nastąpi 2 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie