Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny w Radomiu na celowniku organów ścigania. W prokuraturze w Siedlcach toczą się cztery sprawy

JP
polskatimes.pl
W prokuraturze toczą się cztery postępowania przygotowawcze, dotyczące Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu oraz rektora tej uczelni. Lubelska prokuratura przeniosła je właśnie z Prokuratury Rejonowej Radom Wschód do Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.

Powodem przekazania postępowań był fakt zatrudnienia na radomskiej uczelni prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

- Kontynuowanie postępowań przygotowawczych w Prokuraturze Rejonowej Radom - Wschód w Radomiu mogłoby rodzić zarzuty co do braku bezstronności. Dlatego, aby uniknąć ewentualnych tego rodzaju zarzutów, pozostające w toku wymienione postępowania przygotowawcze przekazano Prokuraturze Okręgowej w Siedlcach - mówi nam Waldemar Moncarzewski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Dodaje, że ramach zwierzchnictwa i nadzoru służbowego Prokuratura Regionalna w Lublinie nie stwierdziła, aby wskazane postępowania "prowadzone były w sposób nieobiektywny bądź naruszający gwarancje procesowe ich uczestników".

W mediach można było znaleźć relacje o wizytach rektora radomskiej uczelni w Prokuraturze Rejonowej Radom Wschód, który zjawił się tam właśnie w towarzystwie pracującego na uczelni prokuratora.

Z czterech spraw przekazanych z prokuratury siedleckiej pierwsza dotyczy artykułu 218 paragraf 1 a kodeksu karnego. Mowa w nim o „złośliwym lub uporczywym naruszaniu praw pracownika”, za co kodeks przewiduje karę do dwóch lat więzienia. Kolejny paragraf dotyczy artykułu 270 paragraf 1 kodeksu karnego, mówiącego o fałszowaniu dokumentu i używanie go za autentyczny. Z tego paragrafu najwyższa przewidziana prawem kara wynosi 5 lat więzienia.

Następne postępowanie, którym zajmie się siedlecka prokuratura dotyczy artykułu 207 paragraf 1. Przepis ten mówi, że „kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Następne postępowanie dotyczące Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego związane jest z artykułem 231 kodeksu karnego, który mówi o tym, że przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego działając w tej sposób na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Przewidziana prawem kara w ramach tego artykułu to 3 lata więzienia.

Zanim Prokuratura Regionalna w Lublinie przekazała jedno ze śledztw z Radomia do Siedlec, najpierw zostało ono umorzone przez radomską prokuraturę. Ta sprawa obejmuje z kolei kilka wątków, z których wiodącym było podejrzenie nieprawidłowości przy przetargach i budowie zintegrowanego systemu informatycznego, wskutek czego wyrządzono szkodę majątkową Uniwersytetowi Technologiczno - Humanistycznemu.

Pozostałe wątki to podejrzenie poświadczenia nieprawdy oraz taki sam czyn w delegacji służbowej, ale też na przykład podejrzenia nieprawidłowości w związku z konkursem na stanowiska naukowo - dydaktyczne radomskiej uczelni.

ZOBACZ TEŻ: Zbigniew Łukasik, rektor UTH w Radomiu o niskiej ocenie placówki przez ministerstwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie