Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste wręczenie nagrody imienia profesora Leszka Kołakowskiego i spektakl zainaugurowały Festiwal Filozofii Okna w Radomiu. Zdjęcia

Barbara Koś
Prezydent Radosław Witkowski wręczył nagrody laueatom Nagrody. Oto oni: od lewej Olgierd Turzyński, Jakub Kloza i Mateusz Mularczyk. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Prezydent Radosław Witkowski wręczył nagrody laueatom Nagrody. Oto oni: od lewej Olgierd Turzyński, Jakub Kloza i Mateusz Mularczyk. Więcej na kolejnych zdjęciach. Facebook Resursa Obywatelska
Uroczyste wręczenie nagrody imienia profesora Leszka Kołakowskiego i spektakl „Panie profesorze, czym jest wolność? – rozmowa z Leszkiem Kołakowskim” przygotowany przez Grupę Teatralną z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu, zainaugurowały w piątek, 10 czerwca, w Resursie Obywatelskiej, Festiwal Filozofii Okna w Radomiu.

Wszystkich przybyłych do Resursy Obywatelskiej powitała jej dyrektor, Justyna Górska - Streicher, przypominając, że "Okna" odbywają się już po raz czternasty. Pierwsza edycja „Okien” odbyła się w 2009 roku, jeszcze za życia Leszka Kołakowskiego, jednego z najwybitniejszych filozofów drugiej połowy XX wieku. Festiwal został zainicjowany, aby propagować filozofię w Radomiu, w którym Profesor się urodził i do którego czuł zawsze wielki sentyment, oraz aby upamiętnić jego osobę.

Jak zwykle pierwszym wydarzeniem Radomskiego Festiwalu Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego było wręczenie Nagrody jego imienia, ufundowanej przez rodzinę profesora oraz miasto Radomia laureatom XXXIV Olimpiady Filozoficznej.

Otrzymali ją Jakub Kloza z Białegostoku, Mateusz Mularczyk z Warszawy - zdobywcy ex aequo pierwszego miejsca tegorocznej, 34. edycji Olimpiady Filozoficznej oraz Olgierd Turzyński z Radomia - laureat Olimpiady.

Antoni Jamiołkowski z Warszawy został laureatowi Nagrody za esej na temat związany z twórczością Leszka Kołakowskiego.

Nagrody wręczył prezydent Radomia Radosław Witkowski, gratulując młodym filozofom i życząc im dalszej ciekawej drogi zawodowej.

Następnie rozpoczęła się debata filozoficzna pod tytułem "Warto być… niekonsekwentnym? – wokół „Pochwały niekonsekwencji” Leszka Kołakowskiego z udziałem doktora Andrzeja F. Ziółkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego oraz laureatów Olimpiady.

- „Panie profesorze, czym jest wolność? – rozmowa z Leszkiem Kołakowskim” – tak nazywał sie z kolei spektakl przygotowany przez Grupę Teatralną z II LO imienia Marii Konopnickiej w Radomiu, w reżyserii Anny Bednarczyk i Anny Szczerbińskiej.

Po południu w Resursie pokazano premierę spektaklu "Małecki szczeka" Sebastiana Równego, przygotowanego przez Teatr Resursa.Tekst „Małecki szczeka” powstał na przełomie grudnia 2021 i stycznia 2022 specjalnie na potrzeby Teatru Resursa. Jest na poły publicystyczną, na poły metaforyczną próbą zdiagnozowania granic wolności jednostki na tle wydarzeń i zmian społeczno-politycznych, zachodzących w Polsce i na świecie w ostatnim czasie. Reżyserował Robert Stępniewski.

Zobaczcie galerię zdjęć

Festiwal odbywa się pod honorowym patronem Agnieszki Kołakowskiej, mieszkającej we Francji, córki profesora. Tym razem nie mogła przyjechać do Radomia z Paryża, przysłała za to list, odczytany podczas festiwalu.

"Szanowni Państwo, drodzy radomianie, drodzy uczniowie liceów imienia Kochanowskiego i Konopnickiej, drogi Panie Dyrektorze Dariuszu Żytnicki i, oczywiście, szanowni laureaci, dziękuję, że Państwo przyszli na tę kolejną edycję Radomskiego Festiwalu Filozofii Okna imienia Profesora Leszka Kołakowskiego. Bardzo żałuję, że nie być mogę na niej być obecna.
Chciałam przynajmniej z daleka Państwa przywitać, pogratulować Olimpijczykom – Panom Jakubowi Klozie, Mateuszowi Mularczykowi oraz Olgierdowi Turzyńskiemu, a także Panu Antoniemu Jamiołkowskiemu – laureatowi nagrody za esej na temat związany z twórczością Leszka Kołakowskiego. Esej był w tym roku o pewności w poznaniu. (Że pewność jest w Radomiu – to wiemy, ale z poznaniem to sprawa trudniejsza i bardziej wątpliwa. Przepraszam, nie mogłam się powstrzymać.)
Przypuszczam, że tegoroczna debata nawiąże do tego tematu, o którym mój ojciec dużo napisał. Żałuję, że nie mogę w niej uczestniczyć. Serdecznie pozdrawiam wszystkich i dziękuję Resursie Obywatelskiej i jej dyrektorce, Pani Justynie Górskiej-Streicher oraz Pani Justynie Dąbrowskiej za zorganizowanie tego Festiwalu. Dziękuję też Panom Prezydentowi Radomia Radosławowi Witkowskiemu i Dyrektorowi Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Sebastianowi Równemu za współpracę. Bardzo serdecznie dziękuję także Panu Dyrektorowi Dariuszowi Żytnickiemu za jego oddaną pracę i coroczne uczestniczenie w Festiwalu. Życzę owocnej debaty, ciekawych spotkań i spektakli, także tego przygotowanego przez uczniów liceum im. Marii Konopnickiej.
Mam nadzieję, że spotkamy się w następnym roku, na kolejnej edycji Festiwalu.
Agnieszka Kołakowska

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie