Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Zmiana przepisów - becikowe po nowemu

/wit/
Od przyszłego roku becikowe będzie można otrzymać jedynie po przedstawieniu zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Czym jest becikowe?

Czym jest becikowe?

Becikowe to popularna nazwa jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. To także dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Oba świadczenia określa ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu malucha.

Zaświadczenie lekarskie

Wzór zaświadczenia określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 roku w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką, wchodzące w życie 1 stycznia 2012 roku. W zaświadczeniu lekarz wpisuje termin udzielonego jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.

W okresie od 31 marca 2010 roku do 31 grudnia 2011 do otrzymania becikowego wystarcza zaświadczenie o odbyciu przez matkę dziecka jednego badania lekarskiego w trakcie ciąży.

- Teraz kobieta może być u lekarza tylko raz podczas ciąży, by otrzymać becikowe. Od stycznia przyszłego roku nastąpi zmiana, ale nie znamy szczegółów sprawy - usłyszeliśmy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu.

Od stycznia 2012 roku powrócą przepisy, zgodnie z którymi becikowe przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Wymaganego zaświadczenia lekarskiego nie można zastąpić oświadczeniem.

Przywrócenie wymogu pozostawania pod opieką medyczną oznacza, że kobiety, które zaszły w ciążę w kwietniu 2011 roku i później powinny do 10 tygodnia ciąży zgłosić się do lekarza.

Nowy przepis według ustawodawców powinien zachęcić kobiety by wybrały się do lekarza i jak najszybciej wykonały niezbędne badania, które powinny przejść wszystkie ciężarne.

- To słuszne działanie, bo kobieta jak również jej dziecko będą mieć w porę zapewnioną opiekę i pomoc. W przypadku ewentualnych nieprawidłowości jest czas by przeprowadzić leczenie. Gdy przyszła matka zgłosi się do lekarza zbyt późno, na przykład przed porodem w przypadku komplikacji może być zbyt późno na pomoc - mówi Mieczysław Szatanek, lekarz ginekolog w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Lekarz ma nadzieję, że przepis pozwoli wyeliminować wiele przypadków kiedy to kobieta nie dbała o ciążę, a do lekarza zgłaszała się jedynie po to być móc otrzymać tysiąc złotych becikowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie