VIII Radomski Festiwal Filozofii OKNA w Resursie....

  VIII Radomski Festiwal Filozofii OKNA w Resursie. "Najmądrzejsi ludzie pochodzą z Radomia”

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  W dniach 1- 5 czerwca trwać będzie w Radomiu VIII Radomski Festiwal Filozofii OKNA. Rozmawiamy z Renatą Metzger, dyrektorem Resursy Obywatelskiej, która zainicjowała festiwal.
  VIII Radomski Festiwal Filozofii OKNA w Resursie. "Najmądrzejsi ludzie pochodzą z Radomia”
  - "Najmądrzejsi ludzie pochodzą z Radomia” - zwykł mawiać profesor Leszek Kołakowski, którego imię nosi organizowany od 2009 roku w rodzinnym mieście Profesora festiwal filozofii „Okna”. Dzięki niemu raz do roku Radom staje się stolicą polskiej filozofii. Przyjeżdżają tu sławy rodzimej humanistyki. Jaki był powód zainaugurowania takiego festiwalu w naszym mieście?

  - Postać profesora. Kiedy po raz pierwszy raz odwiedził Radom pomyśleliśmy -że skoro ma tu przyjeżdżać częściej, trzeba zrobić coś, co jeszcze mocniej zachęci go do wizyty. I wymyśliliśmy festiwal. Niestety, z uwagi na stan zdrowia profesor już na niego nie przyjechał. Przysłał nam tylko list gratulując pomysłu.
  I tak się stało, że te kilka dni festiwalu, czyli filozofii na co dzień, a także filozofii w odniesieniu do literatury i sztuki, pozwoliły nam na otwarcie tytułowych okien i na przewietrzenie intelektualnej atmosfery Radomia. Bo OKNA – to w naszym rozumieniu otwarcie się na świat. A owo otwarcie ściśle związane jest z filozofią, gdyż – jak mówił jeden z naszych gości, profesor Mirosław Żelazny – tak jak się nie da nie oddychać, tak nie da się nie filozofować.

  Podczas festiwali mają miejsce panele dyskusyjne, debaty, pokazy filmowe, spektakle teatralne, koncerty, wystawy, których wspólnym mianownikiem jest refleksja, zaduma nad światem - i próba jego zrozumienia. Jak będzie tym razem?

  - Udało się nam zapewnić bogaty program. Już 1 czerwca włączymy się do Dnia Dziecka. W Muzeum imienia Malczewskiego nastąpi prezentacja i promocja wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe bajki Leszka Kołakowskiego ”Ośmiornica”. Rodzina Leszka Kołakowskiego odnalazła niedokończony rękopis bajki dla dzieci zatytułowanej „Ośmiornica”, pisanej prawdopodobnie we wczesnych latach 60. i Resursa wraz z rodziną profesora postanowiła ogłosić konkurs literacki na najlepsze zakończenie bajki i osobny konkurs plastyczny na najlepszy projekt okładki do niej. Konkurs wygrała Paulina Krajewska z „Plastyka”. Po południu w Muzeum Sztuki Współczesnej otwarta zostanie wystawa malarstwa ”Zbrodnia i kara. Czy możliwa jest sprawiedliwość”. W ciągu następnych dni zaprosimy wszystkich zainteresowanych na otwartą debatę o sprawiedliwości z udziałem Agnieszki Kołakowskiej i profesora Tomasza Wiśniewskiego, spotkanie autorskie ze Zbigniewem Mentzlem, autorem dwutomowych „Rozmów z Leszkiem Kołakowskim. Czas ciekawy, Czas niespokojny” i spotkanie z profesorem Cezarym Mordką, radomianinem, autorem prac o twórczości Leszka Kołakowskiego. Bardzo ciekawie zapowiada się koncert „Mów spokojniej”, w którym usłyszymy wybrane utwory z projektu artystycznego Włodka Pawlika i poety, Adama Zagajewskiego. Nasz Teatr Resursa przygotował interesujące inscenizacje bajek i filozoficznych powiastek Kołakowskiego:”Rozmowa z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521” i „Machiavelli pragmatyk” na podstawie „Księcia” Niccolo Machiavellego. Będzie też wystawa projektów „Ławeczki Kołakowskiego”, która, jak wiadomo, stanie już za kilka miesięcy w rejonie Placu Konstytucji 3 Maja.

  Podczas Festiwalu wręczana jest Nagroda im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej.

  –Tak będzie i teraz - laureatką Nagrody jest Monika Zyśko z Krakowa, a radomianka, Ada Kurzawa z LO im. Kochanowskiego znalazła się wśród laureatów.

  W pracy programowej „Okien” uczestniczy Agnieszka Kołakowska – córka Profesora, która jest ambasadorem Festiwalu w kraju i za granicą.

  Agnieszka Kołakowska będzie naturalnie gościem festiwalu i bardzo się z tego cieszymy.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>