Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Radomiu zagubiono pistolet VIS 100. Jak do tego doszło? Jest śledztwo w tej sprawie

Janusz Petz
Janusz Petz
W 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mającej siedzibę w Radomiu zagubiono pistolet VIS 100. Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi śledztwo w tej sprawie.

W 6.Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zagubiono pistolet VIS 100. Jest śledztwo w tej sprawie

Zagubienie broni potwierdza Weronika Chochoł z biura prasowego 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej: „Potwierdzamy, że w 64 Batalionie Lekkiej Piechoty 6MBOT w Pomiechówku doszło do zagubienia jednej sztuki broni VIS 100, jednak z uwagi na dobro prowadzonego postępowania, 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej nie udziela szczegółowych informacji dotyczących zaistniałej sytuacji”.

Wojsko objęło całą sprawę najgłębszą ścisłą tajemnicą. - Ze względu na dobro śledztwa nie możemy udzielać żadnych informacji w tej sprawie - powiedziała Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej odesłano nas do Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, a tam poproszono nas o przesłanie pytań. Czekamy od odpowiedź.

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu. Nazwa nawiązuje do pistoletu wzór 35 Vis, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939.W Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu są obecnie objęci wszyscy żołnierze, podoficerowie i oficerowie, jednak na początku trafiał on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych stanowiskach.

We współczesnej armii w broń krótką wyposażeni są nie tylko oficerowie i podoficerowie różnych formacji, ale też żołnierze szeregowi, którzy posiadają pistolety jako dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w przypadku problemów z automatyczną bronią długą.

Zagubienie broni w wojsku to dość dużego kalibru wydarzenie, bo w kwestii jej przechowywania, wydawania, zabezpieczania i przewożenia obowiązują bardzo rygorystyczne procedury. Powinna ona być przechowywana w pomieszczeniach oficera dyżurnego jednostki, w pododdziałowym magazynie broni, w kancelarii tajnej, w magazynie jednostki wojskowej, a w pomieszczeniach służbowych we własnym zakresie tylko za zgodą dowódcy jednostki i tylko w pomieszczeniach spełniających określone warunki - kraty w oknach, sejfy. Drzwi w takim przypadku powinny mieć dwa zamki i powinny być zaplombowano. Tylko w bardzo szczególnych przypadkach można podróżować z bronią służbową środkami komunikacji publicznej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie