MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Areszcie Śledczym w Grójcu odbyły się zajęcia w ramach ogólnopolskiej kampanii Służby Więziennej

RED
por. Marta Karas - Matysiak
Trwa ogólnopolska kampania społeczna organizowana przez Służbę Więzienną pod nazwą „Bezpieczni w służbie i w pracy". Jest skierowana do pracowników administracji publicznej. Włączył się w nią również Areszt Śledczy w Grójcu.

W ostatnią środę, 15 listopada w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej numer 3 w Grójcu przeprowadzono szkolenie dla kuratorów zawodowych oraz pracowników socjalnych z zakresu technik obrony przed agresją. Zajęcia praktyczne prowadzili funkcjonariusze specjalnej Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.

Uczestnicy szkolenia poznali techniki oraz metody obrony w postaci chwytów i rzutów mających zastosowanie obronne w różnych konkretnych sytuacjach. Ćwiczenia dotyczyły również odparcia ataku w przypadku uzbrojonego napastnika. Elementem zajęć było także przedstawienie sposobów projektowania bezpiecznego miejsca pracy, co powinno być standardem w zawodach narażonych na agresję petentów.

Służba Więzienna jest jedyna formacją w Polsce, która na tak dużą skalę (ponad 73 tysiące osób pozbawionych wolności) i w tak długim okresie czasu zajmuje się trudnymi podopiecznym.

- Kadra więzienna na co dzień pracuje z ludźmi roszczeniowymi, często okazującymi werbalną i fizyczną agresję wobec przełożonych oraz współosadzonych. Praca z nimi wymaga ogromnej odporności psychicznej, ale przede wszystkim wiedzy i doświadczenia, które zdobywa się przez lata. A wiedzą i doświadczeniem warto się dzielić - mówi porucznik Marta Karas - Matysiak, rzecznik Aresztu Śledczego w Grójcu.

W związku z coraz częstszymi przypadkami eskalacji agresywnych zachowań w stosunku do urzędników państwowych Służba Więzienna postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami oraz metodami działania z przedstawicielami zawodów, które są również narażone na agresję ze strony petenta. Kampania skierowana jest przede wszystkim do pracowników administracji publicznej, w tym ośrodków pomocy społecznej, urzędów pracy, kuratorów zawodowych oraz pracowników socjalnych.

- Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem podczas przeprowadzonego szkolenia, a nawet wyrazili chęć udziału w przypadku kolejnych edycji kampanii - dodaje porucznik Marta Karas - Matysiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie