Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jedlińsku był kolejny koncert cyklu Zrozumieć Niepodległą. Uczcili pamięć biskupa Gołębiowskiego

Barbara Koś
Bogusław Morka i Robert Grudzień wspominali postać biskupa Piotra Gołębiowskiego.
Bogusław Morka i Robert Grudzień wspominali postać biskupa Piotra Gołębiowskiego. archiwum Roberta Grudnia
Tłumy publiczności przyciągnął niedzielny koncert w kościele w Jedlińsku, poświęcony biskupowi Piotrowi Gołębiowskiemu, kandydatowi na ołtarze, który pochodził z tej miejscowości.

Koncert "Trzeba być posłusznym Bogu i Prawdzie" odbył się w ramach projektu Roberta Grudnia ”Zrozumieć Niepodległą”, odbywającego się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystąpili: tenor Bogusław Morka, Robert Grudzień - organy oraz Tomasz Chrześcijanek - trąbka, solista Opery Łódzkiej. Grano utwory sakralne i patriotyczne.

Przypominają ważne postaci

-Projekt ten to cykl koncertów przypominających wybitne postacie ważne dla zachowania tożsamości narodowej Polaków w najtrudniejszych czasach -mówił podczas koncertu Robert Grudzień. - Niepodległość to najwyższa wartość, która nie jest dana raz na zawsze. Dlatego nawiązujemy do powstań narodowych, roku 1918 i Józefa Piłsudskiego oraz wybitnych postaci, które podtrzymywały ducha wiary w czasach komunizmu. Do takich postaci należał biskup Piotr Gołębiowski. Staramy się, by koncerty odbywały się na terenach skąd pochodzili nasi bohaterowie, dlatego ten dedykowany pamięci biskupa Gołębiowskiego miał miejsce właśnie w Jedlińsku - wyjaśniał Robert Grudzień.

Artysta o biskupie

Do życiorysu biskupa Gołębiowskiego, nawiązał Bogusław Morka, światowej sławy tenor, gratulując mieszkańcom Jedlińska,że ta miejscowość wydała tak wybitnego przyszłego świętego.
- Biskup Piotr przeżył wiele w czasach PRL. Był szantażowany, gnębiony, bronił wiary i ojczyzny, szczególnie ukochanej przez niego ziemi radomskiej- podkreślił wybitny artysta.

Jaki był biskup Gołębiowski?

Piotr Gołębiowski – Sługa Boży, (obecnie prowadzony jest jego proces beatyfikacyjny,) urodził się w 10 czerwca 1902 roku w Jedlińsku. Jako kapłan był skromnym duszpasterzem rozumiejącym swoich parafian, jako biskup realizował misję, którą polskim duchownym powierzył prymas Stefan Wyszyński. Czynił to przez umacnianie kultu maryjnego, wiary i szacunku w rodzinach.

Był gnębiony w Wierzbicy

Szczególną rolę biskup Gołębiowski odegrał podczas konfliktu w Wierzbicy w latach 60- tych. Mocno podkreślił te zasługi przyszły papież,Jan Paweł II, kiedy w 1977 roku podczas koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy, mówiąc w homilii: „Dziękuję, że tutaj na ziemi radomskiej, przed kilkunastu laty została zażegnana bardzo niebezpieczna dążność do rozbijania jedności Kościoła katolickiego w naszej Ojczyźnie. Przede wszystkim stało się to w Wierzbicy. Mamy kapłanów, którzy swoim całkowitym poświęceniem do tego się przyczynili. Ale nade wszystko pamiętamy i wdzięczni Ci jesteśmy, za tę Twoją wspaniałą postawę, która zbłąkanych przyprowadziła do jedności Kościoła tak, że oni się dzisiaj wspólnie z nami cieszą i zapewne niemało z nich uczestniczy w tej koronacyjnej uroczystości.”

Kolejny koncert w tym cyklu odbędzie się w niedzielę,23 września, w Ciepielowie o godzinie 10. Tytuł:”Heroizm Polaków pod okupacją niemiecką”.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie