Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lipsku odsłonięto tablicę ku pamięci Antoniego "Hedy" Szarego

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
W odsłonięciu tablicy pamięci uczestniczyły różne pokolenia służb mundurowych, strzelców i zaproszonych gości.
W odsłonięciu tablicy pamięci uczestniczyły różne pokolenia służb mundurowych, strzelców i zaproszonych gości. Straż Pożarna Lipsko
Pod koniec czerwca na zaproszenie Lasów Państwowych, delegacja z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Jednostki Strzeleckiej numer 1005 imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego w Lipsku wzięła udział w uroczystości otwarcia Izby Pamięci imienia generała Antoniego Hedy „Szarego”.

W uroczystości wzięli udział Szef Urzędu do spraw Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, parlamentarzyści z województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, delegacje służb mundurowych, władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz grono kombatantów.

Przybyły także córki generała Antoniego Hedy - Maria i Teresa. Delegacja z powiatu lipskiego przekazała do Izby Pamięci materiały archiwalne z pobytu generała „Szarego” na ziemi lipskiej wraz z archiwalnym filmem nakręconym w lipsku 21 marca 1998 roku.

Heda urodził się w 1916 roku w Małomierzycach koło Iłży, zmarł w 2008 w Warszawie. W czasie II wojny światowej był dowódcą oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. Działał zarówno w okręgu kieleckim jak i radomskim. Po wojnie działał też w konspiracji antykomunistycznej. „Szary” szczególnie wsławił się w sierpniu 1945 roku, kiedy ze swoim oddziałem rozbił ubeckie więzienie w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie