Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W listopadzie przybyło bezrobotnych w regionie radomskim. Zobacz statystykę w powiatach

jp
Zdjęcie ilustracyjne
O ponad tysiąc osób zwiększyła się w listopadzie liczba bezrobotnych w regionie radomskim. Najbliższe miesiące pokażą czy jest to tylko sezonowy pogorszenie na rynku pracy, czy też trwała niepokojąca tendencja.

Listopadowy przyrost liczby zarejestrowanych osób bez pracy nie powinien jeszcze niepokoić, bo w miesiącu wrześniu i październiku w większości „pośredniaków” w naszym regionie stopa bezrobocia należała do rekordowo niskich od ostatniego ćwierćwiecza. Optymistyczne jest to, że w większości urzędów pracy jest sporo ofert pracy, z których nikt nie chce skorzystać.

Pogoda i roboty sezonowe

- W tym roku przez większą cześć jesieni mieliśmy bardzo dobrą pogodę, co sprzyjało prowadzeniu prac w budownictwie i branży budowy dróg. W listopadzie załamała się aura i to w pewnym stopniu tłumaczy wzrost bezrobocia - mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Jego zdaniem w grudniu i styczniu będzie kolejny wzrost liczby osób bez pracy. - Chodzi o to, aby przyrosty były jak najmniejsze. Nie mamy do czynienia z czymś nadzwyczajnym, ale oczywiście trzeba to obserwować, aby nie wzrost nie przerodził się w trwałą tendencję - mówi dyrektor radomskiego „pośredniaka”.

W listopadzie liczba bezrobotnych wzrosła we wszystkich powiatach regionu, najbardziej w powiecie lipskim i przysuskim. Ten ostatni powiat od lat należy - obok powiatu szydłowieckiego - do najbardziej zagrożonych bezrobociem terenów w Polsce. Dużo nowych bezrobotnych pojawiło się w powiecie kozienickim, gdzie zazwyczaj nie było bardzo dużych problemów z pracą, w związku z działalnością na tym terenie wielkich prężnych zakładów, takich jak Enea Wytwarzanie, Obory, Bakoma Bis, Eselte. Sporo przybyło bezrobotnych z samym Radomiu oraz powiecie radomskim, gdzie w ostatnich miesiącach były największe spadki stopy bezrobocia. W zupełnie innej sytuacji jest powiat grójecki, gdzie bezrobocie jest na niewielkim poziomie i to raczej pracodawcy mają wielki problem ze znalezieniem chętnych do pracy, zwłaszcza w przetwórstwie owocowo - warzywnym, rolnictwie i handlu.

Wskaźniki bezrobocia w powiatach regionu radomskiego

W listopadzie przybyło bezrobotnych w regionie radomskim. Zobacz statystykę w powiatach

Brak chęci do pracy

Zdaniem Józefa Bakuły wciąż mamy paradoksalną sytuację na rynku pracy, która polega na tym, że na liczne oferty zatrudnienia jest znikoma lub żadna odpowiedź ze strony ludzi, którym powinno zależeć na znalezieniu źródła utrzymania. - Przyzwyczailiśmy całe pokolenie ludzi do bierności zawodowej. Wszystkie decyzje w sprawie pracy, aktywności i zaradności życiowej gasi sam system pomocy społecznej, który nie zachęca do tego, aby coś w swoim życiu zmienić. Myślę, że tą grupę biernych osób, długotrwale bezrobotnych, ze względu na ich niechęć do pracy nie będziemy w stanie w żaden sposób zachęcić do aktywności. Nie dlatego, że nie będziemy mieli miejsca pracy, albo pieniędzy na dokształcenie, czy zmianę kwalifikacji, ale dlatego, że oni zwyczajnie nie mają chęci do roboty - mówi Józef Bakuła. Szacuje się, że takich osób jest w Radomiu i regionie radomskim około dwunastu tysięcy.

Zdaniem dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu wiele osób długotrwale bezrobotnych nie ma kwalifikacji zawodowych do podjęcia pracy, ale dla wielu z nich barierą nie do przejścia jest uzupełnienie wiedzy, a jednocześnie wielu z nich idąc do nisko płatnej pracy nie wiele zyska tracąc zasiłek z pomocy społecznej.

Gdzie o pracę jest najłatwiej?

Nie znamy jeszcze listopadowej stopy bezrobocia, bo tą Główny Urząd Statystyczny podaje z miesięczną zwłoką po dokładnym wyliczeniu liczby osób w wieku produkcyjnym. Dane na koniec października pokazują optymizm na rynku pracy i mapę miejsc, gdzie o pracę jest najtrudniej. W Polsce stopa bezrobocia wynosiła w tym czasie 5,7 procent, a na Mazowszu 4,8 procent. W powiecie białobrzeskim na koniec października zanotowano bezrobocie na poziomie 7,2 procent, powiecie grójeckim 1,9 procent, kozienickim 9,9 procent, lipskim 9,3 procent, przysuskim 17,8 procent, radomskim 17,1 procent, szydłowieckim 23,1 procent, zwoleńskim 10 procent. W samym Radomiu stopa bezrobocia osiągnęła rekordowo niski poziom 11,8 procent. W kraju najniższe bezrobocie było na poziomie 1,2 procent w Poznaniu, 1,5 w Warszawie oraz 1,8 w Sopocie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie