MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę rekonstrukcja bitwy z Września 1939 roku

Piotr WOJNOWSKI [email protected]
Jedną z potyczek 31 pułku Strzelców Kaniowskich odtworzą w niedzielę członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.
Jedną z potyczek 31 pułku Strzelców Kaniowskich odtworzą w niedzielę członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. Fot. Piotr Wojnowski
Na najbliższą niedzielę, 20 września, na boisku w Stanisławicach będzie rekonstrukcja bitwy z okazji 70-tej rocznicy walk w Puszczy Kozienickiej.

Bitwa pod Augustowem

O świcie 16 września 1939 roku 31 pułk Strzelców Kaniowskich X Dywizji Piechoty Armii Łódź znalazł się w Puszczy Stromeckiej na zachód od Adamowa. Leśnymi drogami dotarł do leśniczówki Cztery Kopce, skąd ruszył dalej w kierunku Augustowa. W drodze kolumnę atakowały pododdziały niemieckie, lecz w marszu były odrzucane, wycofując się w popłochu. 17 września lotnictwo niemieckie rozpoznawało z powietrza rejon, a następnie rozpoczęła natarcie niemiecka piechota przy wsparciu ogniowym artylerii. Wieczorem dowódca przeprowadził odprawę z oficerami i przedstawił im sytuację bojową. Pułk liczbie 800 żołnierzy był okrążony. Dowódca podjął decyzję próby przebicia się z okrążenia i dotarcia lasami do Wisły w rejon Dęblin - Puławy. 18 września żołnierze dotarli w rejon Augustowa, gdzie pułk został okrążony ze wszystkich stron piechotą z czołgami. W rejonie Augustowa 31 pułk Strzelców Kaniowskich został całkowicie rozbity Do niewoli zostało wówczas wziętych około 350 żołnierzy, z których część w pierwszej fazie bitwy pod Augustowem, po rozbrojeniu przez Niemców, została puszczona wolno. Około 80 żołnierzy zostało zabitych lub ciężko rannych. Pozostali żołnierze rozproszyli się.

Organizatorzy imprezy, Społeczny Komitet Obchodów pragną w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy z 31 pułku Strzelców Kaniowskich X Dywizji Piechoty Armii Łódź, którzy we wrześniu 1939 roku walczyli w Puszczy Kozienickiej.

Pomnik ku czci poległych żołnierzy budowano ponad dwa miesiące. Stanął lesie niedaleko Augustowa przy wjeździe do rezerwatu Królewskie Źródła. Wykonany jest z kamieni polnych i ziemi, w pobliżu ustawiono okazały krzyż, a na cokole umieszczono pamiątkową tablicę. Jego autorami są mieszkańcy Augustowa i Stanisławic, którzy wykonali go w czynie społecznym.

Po mszy polowej i poświęceniu pomnika na boisku sportowym w Stanisławicach walki toczone przez żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich przypomną członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. Będzie to pierwsza rekonstrukcja poświęcona wydarzeniom z września 1939 roku, w których uczestniczyli żołnierze tego pułku.

W programie niedzielnej imprezy zaplanowano także występy artystyczne, okolicznościowe wystawy i ekspozycje, a na zakończenie zabawę taneczną przy dźwiękach zespołu Conwers.

W piątkowym tygodniki Echo Kozienic szczegółowy program uroczystości oraz samej inscenizacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie