Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Odrzywole mieszkańcy uczcili pamięć o żołnierzach i mieszkańcach gminy poległych w czasie bitwy we wrzesniu 1939 roku

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W Odrzywole uczczono pamięć poległych w bitwie sprzed 83 laty.
W Odrzywole uczczono pamięć poległych w bitwie sprzed 83 laty. Zespół Szkół w Lipinach
W sobotę mieszkańcy Odrzywołu uczcili pamięć o poległych w bitwie pod Odrzywołem we wrześniu 1939 roku. Na cmentarzu zostały złożone kwiaty, była wystawa historyczna.

W Odrzywole uczcili 83 rocznicę rocznica bitwy w 1939 roku

83 lata minęło od czasów bitwy w 1939 roku pod Odrzywołem. Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 3 września o godzinie 11.00 od zbiorki przy cmentarzu parafialnym przy ulicy Opoczyńskiej. Tam, przy kwaterach wojennych odbył się apel pamięci w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół imienia doktor Heleny Spoczyńskiej z Lipin. Następnie zostały złożone kwiaty i wieńce na kwaterach poległych. W uroczystości, obok gospodarza wójta Mariana Kmieciaka, wziął udział także między innymi senator Stanisław Karczewski, starosta Marian Niemirski. W krótkiej prelekcji Marian Kmieciak przybliżył okoliczności bitwy.

Dalsze uroczystości odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II przy ulicy Warszawskiej w Odrzywole, gdzie około godziny 12.15 została uroczyście odsłonięta wystawa historyczna ”Wrzesień 1939 roku na Ziemi Opoczyńskiej”. W 1939 roku działaniach obronnych kraju w regionie radomskim brała udział odwodowa armia "Prusy", będąca głównym odwodem Naczelnego Wodza Wojska Polskiego marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. 8 września doszło do bitwy pod Odrzywołem. Zaatakowana polska 29. Dywizja Piechoty Armii „Prusy" odparła atak 13 Dywizji Zmotoryzowanej wroga. Niemcy dysponowali 14 czołgami. Polacy zniszczyli prawdopodobnie 7 z nich. I właśnie to przyczyniło się niemieckich zbrodni na polskiej ludności. Ludność boleśnie doświadczyła barbarzyństwa Niemców, zbrodni wojennych, mało znanych w polskiej historii. Do dzisiaj nie zostały rozliczone. Nikt nie poniósł kary na rozstrzelanie ludności cywilnej. Mieszkańcy byli traktowani jako żywe tarcze. Zachowały się przejmujące świadectwa z tamtych czasów. W trakcie bitwy zginęło około 100 polskich żołnierzy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie