MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Odrzywole wójt ma szacunek

Antoni SOKOŁOWSKI
Marian Kmieciak. Ma 46 lata. Jest wójtem Odrzywołu już piątą kadencję, od 1990 roku. Mieszka w Kolonii Ossa. Jest absolwentem Wyższej szkoły Pedagogicznej imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie studiował historię, a także zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pracował jako nauczyciel. Jest żonaty, żona ma na imię Bożena. Mają dwie córki i syna. Lubi historię sport i dobrą książkę.
Marian Kmieciak. Ma 46 lata. Jest wójtem Odrzywołu już piątą kadencję, od 1990 roku. Mieszka w Kolonii Ossa. Jest absolwentem Wyższej szkoły Pedagogicznej imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie studiował historię, a także zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pracował jako nauczyciel. Jest żonaty, żona ma na imię Bożena. Mają dwie córki i syna. Lubi historię sport i dobrą książkę. Antoni Sokołowski
Od blisko 20 lat wójt Marian Kmieciak udowadnia, że w Odrzywole liczy się poważne traktowanie ludzi i ich problemów.

Nasza akcja

Nasza akcja

W październiku rozpoczęliśmy cykl publikacji, związanych z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Chcieliśmy przybliżyć kandydatów do władzy, pokazać dokonania i niedociągnięcia obecnych władz oraz przedstawić najpopularniejszych radnych. Zaczęliśmy od miast powiatowych, a potem pisaliśmy i będziemy nadal pisać na temat kolejnych gmin naszego powiatu. W dalszym ciągu można brać udział w sondach sms-owych i internetowych, które pozwolą na formułowanie opinii o samorządowcach. Za tydzień przedstawimy dokonania Władysława Czarneckiego, wójta gminy Gielniów.

W głosowaniu czytelników "Echa Dnia" mieszkańcy gminy mogli ocenić dokonania władz samorządowych. Odrzywół znalazł się na III miejscu, a wójt Odrzywolu Marian Kmieciak otrzymał 76 procent głosów poparcia na "tak" i tylko 24 procent czytelników dało notę "nie".

Kilka tygodni temu rozpoczęliśmy cykl "Mała ojczyzna, duża sprawa", poświęcony przyszłorocznym wyborom samorządowym. W ramach akcji czytelnicy mogli oceniać między innymi dokonania swoich włodarzy. Dziś mamy okazję przyjrzeć się, co zmieniło się w Odrzywole.

Gmina Odrzywół liczy 4100 osób. Nie ma tu przemysłu, jest słabe, rozdrobnione rolnictwo. Większość, bo prawie 70 procent obszaru gminy obejmuje obszar NATURA 2000. Jest to teren chroniony unijnymi dyrektywami. Czynniki te uniemożliwiają lokalizowanie inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska. Blokowana jest zabudowa w odległości 100 metrów od linii brzegowej rzek i wód. Na lokalizację obszaru NATURA 2000 samorząd gminny nie miał żadnego wpływu.

- Ale jest też i wiele pozytywnych obrazów w gminie, jak choćby zaradni i przedsiębiorczy ludzie. Świadczy o tym duża liczba zarejestrowanych firm, głównie handlowych i budowlanych. Bogactwem Gminy Odrzywół jest wspaniała przyroda, przepiękne doliny rzek Drzewiczki i Pilicy i unikalna kultura ludowa, będąca częścią kultury regionu opoczyńskiego - mówi wójt Marian Kmieciak.

W gminie są dwa młodzieżowe zespoły ludowe "Polne kwiaty" i "Mateuski" oraz już trzeci, utytułowany zespół "Znad Drzewiczki". Jest też młodzieżowa orkiestra dęta działająca pod egidą Ochotniczej Straży Pożarnej. Działa z powodzeniem małe wiejskie muzeum ludowe przy szkole w Myślakowicach.

W zakresie oświaty w 2008 roku Gmina dokonała jej reorganizacji. W Ossie, zamiast podstawówki, w której brakowało dzieci, zainstalował się Ośrodek Szkolno- Wychowawczy. Powstały nowe miejsca pracy w obsłudze i dla nauczycieli.

W Kamiennej Woli powstał oddział przedszkolny dla dzieci. W budynku tym mieści się też utworzone za unijne pieniądze Centrum Kształcenia, gdzie w pracowni komputerowej odbywają się szkolenia rolników. W budynku tym miejsce ma też świetlica dla dzieci i świetlica Koła Gospodyń Wiejskich.

Z innych inwestycji zrealizowanych w tej kadencji Rady Gminy w Odrzywole należy wymienić drogi w Odrzywole - ulica Polna i osiedle przy ulicy Opoczyńskiej, świetlicę w Kamiennej Woli, drogi bitumiczne w Łęgonicach Małych, Kolonii Myślakowice, Emilianowie i Ossie. Oddane do użytku zostało wielowarstwowe boisko w Odrzywole, z którego korzystają szkoły w Odrzywole i młodzież z całej gminy. Na tym boisku rozgrywają się coroczne turnieje piłkarskie.

Połowa mieszkańców Gminy posiada dostęp do kanalizacji sanitarnej. 95 procent mieszkańców posiada dostęp do wodociągu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie