W piątek ulicami Radomia przejdzie Marsz Życia i Nadziei

  W piątek ulicami Radomia przejdzie Marsz Życia i Nadziei

  /wit/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  - Choroba dotyka coraz to młodsze kobiety. Jedynym ratunkiem jest profilaktyka – mówi Iwona Liżewska, prezes Stowarzyszenia Klub Kobiet po Mastektomii

  - Choroba dotyka coraz to młodsze kobiety. Jedynym ratunkiem jest profilaktyka – mówi Iwona Liżewska, prezes Stowarzyszenia Klub Kobiet po Mastektomii "Amazonki Dana”. ©Łukasz Wójcik

  Po raz kolejny Radom przyłączy się do ogólnopolskiej kampanii na rzecz walki z nowotworem piersi. W piątek ulicami tego miasta przejdzie Marsz Życia i Nadziei.
  - Choroba dotyka coraz to młodsze kobiety. Jedynym ratunkiem jest profilaktyka – mówi Iwona Liżewska, prezes Stowarzyszenia Klub Kobiet po Mastektomii

  - Choroba dotyka coraz to młodsze kobiety. Jedynym ratunkiem jest profilaktyka – mówi Iwona Liżewska, prezes Stowarzyszenia Klub Kobiet po Mastektomii "Amazonki Dana”. ©Łukasz Wójcik

  Trasa marszu

  Trasa marszu


  W piątek, 17 października uczestnicy marszu spotkają się o godzinie 15 przy Poradni Chorób Piersi przy ulicy Lekarskiej. Trasa przemarszu będzie wiodła ulicami: Lekarska, Tochtermana, Traugutta, Żeromskiego do budynku Urzędu Miejskiego. Tu zaplanowano krótki happening poświęcony tematyce walki z rakiem piersi.
  Ile choruje?
  Jak informuje Ministerstwo Zdrowia rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Tym samym to jednej z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w kraju. Szacuje się, że co 14 Polka z obecnie żyjących, zachoruje na raka piersi, a co czwarta spośród tych, które zachorują na nowotwór złośliwy będzie miała raka piersi. Z wyleczonym rakiem piersi żyje w kraju ponad 55 tysięcy pań.
  Darmowa mammografia
  Mammografię, bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego mogą wykonać panie w wieku 50-69 lat w Mazowieckim Szpitalu Specjalistyczny przy ulicy Aleksandrowicza 5 i Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Lekarskiej 4 a także niektórych placówkach niepublicznych realizujących program w ramach kontraktu z NFZ. - Przedział wiekowy nie jest przypadkowy. Badania wykazały, że jest to grupa pacjentek największego ryzyka - zaznaczył doktor Wojciech Majchrzak, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w szpitalu na Józefowie. W ciągu ostatnich lat na Mazowszu z mammografią nie było najlepiej. Wykonało ją 38,2 procent kobiet w wieku 50-69 lat. W Radomiu zgłosiło się na badanie 19,11 procent pań mimo, że uprawnionych było 27 tysięcy. W regionie sytuacja wyglądała lepiej, bo tam przyjeżdżają mammobusy. W mobilnych przychodniach badania wykonało ponad 44,3 procent uprawnionych do badań.  Panie ze Stowarzyszenia Klubu Kobiet po Mastektomii "Amazonki-Dana" będą namawiać radomianki do profilaktyki. Z tą w naszym regionie jest nie najlepiej. Zaczynamy dopiero rozumieć, że z chorobą można wygrać.

  Głos tradycyjnie zabierze Danuta Krajewska, lekarz chirurg z Poradni Chorób Piersi Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Lekarka na co dzień ma do czynienia, z pacjentkami u których diagnozowany jest nowotwór piersi. Jak przekonuje najważniejsze jest by w porę wychwycić zagrożenie - tu pomocne jest badanie mammograficzne.

  Takie badanie przy wykorzystaniu cyfrowego mammografu trawa zaledwie kilka minut. Jest bezbolesne i bardzo precyzyjne. To właśnie nowoczesny sprzęt daje możliwość radiologom wychwycić nawet najmniejsze ogniska chorobowe. Obraz widoczny jest w różnych projekcjach. Dzięki specjalnej lupie może zobaczyć mikrozwapnienia w piersi.

  To nieprawidłowość pojawiająca się w tkance piersi, która polega na odkładaniu się złogów wapnia. Obecność mikrozwapnień zawsze wymaga dokładnej diagnostyki, z uwagi na to, że mogą one towarzyszyć procesowi nowotworowemu.

  Jeszcze do niedawna rozpoznanie raka piersi kojarzyło się z koniecznością amputacji piersi.

  - Nie zawsze tak musi być. Można ją oszczędzić dzięki tak zwanemu zabiegowi oszczędzającemu - BCT (breast conserving treatment). Jest on wykonywany w szpitalu na Józefowie - mówi Wojciech Majchrzak, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

  O tym, że choroba dotyka coraz to młodsze kobiety doskonale wie Iwona Liżewska, prezes Stowarzyszenia Klub Kobiet po Mastektomii "Amazonki Dana".

  - To dziewczyny przed którymi jest całe życie, a przychodzi im się zmierzyć z chorobą. Wsparcie mogą uzyskać u nas w stowarzyszeniu. Wystarczy przyjść. Spotykamy się w Radomiu przy ulicy Staroopatowskie w każdą pierwszą środę miesiąca o godzinie 16. Jest z nami doktor Danuta Krajewska i psycholog Elżbieta Derleta - opowiada Iwona Liżewska.

  Prezes "Amazonek Dana" o tym, że ma raka dowiedziała się 4 października, dziesięć lat temu. O tej chorobie wiedziała dużo, bo dotknęła także jej siostrę.

  - Przeszłyśmy obie bardzo wiele. Długotrwałe leczenie, chemioterapia…strach, nie było łatwo. Nie udało się zachować piersi, ale na szczęście ocalić życie - wspomina pani Iwona.

  Teraz dzielna amazonka przekonuję inne kobiety, by badały się regularnie.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ