Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego otwarcie dużej wystawy w 70 . rocznicę wybuchu wojny

Barbara Koś
- Pokażemy wiele cennych dokumentów i paamniątek z roku 1939 - mowią Katarzyna Wrona i Ewelina Gauze. komisarze wystawy.
- Pokażemy wiele cennych dokumentów i paamniątek z roku 1939 - mowią Katarzyna Wrona i Ewelina Gauze. komisarze wystawy.
Muzeum i Archiwum przygotowują dużą wystawę poświęconą rocznicy września 1939 roku Dokumenty, fotografie, elementy żołnierskich mundurów, broń i inne akcesoria związane z II wojną światową znajdą się na wystawie "Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej 1939 - 1945" przygotowywanej w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Otwarcie 4 września.

Wystawę przygotowują razem Muzeum i Archiwum Państwowe w Radomiu. - Zorganizowana zostanie w budynku Muzeum Sztuki Współczesnej i będzie to ekspozycja historyczna - mówią Katarzyna Wrona i Ewelina Gauze, komisarze ekspozycji. - Celem jest przypomnienie siedemdziesiątej rocznicy września 1939 roku, tego ważnego i zarazem tragicznego rozdziału w historii naszego miasta i kraju.
Obie panie mają już niemal komplet eksponatów, które umieszczone zostaną na poszczególnych sekwencjach ekspozycji.

PRZED WOJNĄ

Ekspozycję rozpocznie część ilustrująca Radom przedwrześniowy. Jej tytuł - "W przededniu wojny". Zobaczymy, między innymi, fotografie ulic miasta, na których nie widać jeszcze wojennego niepokoju, a także charakterystyczne dla miasta zakłady. Wśród nich - Fabrykę Broni. Będzie także lotnisko oraz dokumenty i pamiątki związane z stacjonującym w naszym mieście 72 Pułkiem Piechoty.
Kolejna część wystawy "Wrzesień 1939" przeniesie nas w pierwszy dzień wojny. Przypomną o tym afisze mobilizacyjne, a także fotografie fragmentów miasta po pierwszych nalotach niemieckich samolotów, maski przeciwgazowe i broń.

OKUPANT

Kolejne części ekspozycji: "Pod rządami okupanta" i "Terror niemiecki" ukażą najbardziej dramatyczne sceny okupacyjne. Wśród nich uliczne egzekucje. Przede wszystkim tę, w której za udział w konspiracji powieszono 60 radomian.

Terror hitlerowski symbolizować będą też fotografie słynnego gmachu gestapo przy ulicy Kościuszki, w którym Katowano radomian. Będą również fotografie straconych w obozach koncentracyjnych, między innym na Majdanku i w Oświęcimiu oraz fragmenty ubiorów więźniów. Specjalną część zyska na wystawie radomskie getto.

Ekspozycję zakończy sekwencja poświęcona radomskiej konspiracji. Finałem całości będzie moment wkroczenia do Radomia Armii Czerwonej i wyzwolenia miasta.

WIELE MATERIAŁÓW NIE PRZETRWAŁO

- Poprzez prezentację fotografii, afiszy, okupacyjnych, dokumentów, ulotek, broni, umundurowania wojskowego i innych realiów wojny postaramy się ukazać ważne problemy, wydarzenia i postaci związane z miastem i regionem, a także przybliżyć obraz i atmosferę ówczesnej stolicy dystryktu, jaką było nasze miasto - mówi Katarzyna Wrona.

Jak zaznacza Ewelina Gauze, wystawa nie obejmie całego okresu wojny a tylko wybrane problemy tego czasu. Wynika to nie tylko z obszernego tematycznie tego okresu naszej historii, ale także z braku materiałów. - Wiele dokumentów uległo zniszczeniu bądź dotrwały do naszych czasów w formie szczątkowej - wyjaśnia Ewelina Gauze.

Nie można też w sposób pełny przedstawić radomskiej konspiracji. - Wiemy, że w Radomiu i okolicach istniała dość mocno rozbudowana sieć konspiracji - podkreśla Katarzyna Wrona. - Z uwagi jednak na bezpieczeństwo wszelka dokumentacja była niszczona. Także czasy powojenne nie sprzyjały przechowywaniu tego typu materiałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie