Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek w Radomiu elekcja króla

Barbara Koś
Srebrny kur, który Król Kurkowy zawieszał sobie na szyi to najciekawszy eksponat wystawy – pokazuje Elżbieta Kwiecień.
Srebrny kur, który Król Kurkowy zawieszał sobie na szyi to najciekawszy eksponat wystawy – pokazuje Elżbieta Kwiecień. Barbara Koś
Kto zostanie radomskim Królem Kurkowym? Będzie wiadomo już w piątek, bo tego dnia odbędzie się konkurs o tytuł Króla Kurkowego. Stają do niego radomscy rzemieślnicy. Miejscem elekcji będzie dziedziniec Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

- Kandydaci spróbują swych sił strzelając do tarczy z kurem - zapowiada Adam Zieleziński, dyrektor Muzuem imienia Malczewskiego. - Najlepszy strzelec otrzyma tytuł Króla Kurkowego. Wskrzesimy w ten sposób dawną tradycję bractw kurkowych, jaką był ceremoniał strzelania do kura.
Ceremoniał odbędzie się o godzinie 12 na dziedzińcu muzuem.

Radomski Król otworzy wystawę "Tradycje krakowskiego Bractwa Kurkowego", którą zobaczymy w muzeum już za tydzień.

Co to za wystawa ?

- Chcemy zaznajomić radomian z historią krakowskiego bractwa kurkowego - mowi Elżbieta Kwiecień, kurator wystawy.- Bo w Krakowie sięga ona aż XIII wieku. W naszym mieście są także silne tradycje rzemieślnicze. 250 lecie istnienia obchodzi, na przyklad, Cech Piekarzy. Sądzimy więc, że ekspozycja spotka się z zaintersowaniem.

W średniowieczu, jak przypomina Elżbieta Kwiecień, większe miasta otoczone były murami obronnymi.
Załogę obrońców stanowili mieszczanie: rzemieślnicy i kupcy. Do obrony mieli przydzielony odcinek murów wraz z basztą lub bramą.

- Taki system obrony stwarzał konieczność szkolenia we władaniu bronią drzewcową, w strzelaniu z łuków i kusz a od XVI wieku z broni palnej. W tym celu władze miasta powoływały bractwa strzeleckie powszechnie zwane “kurkowymi" - mowi Elżbieta Kwiecień.

Nazwa bractwo kurkowe pochodzi od jednej z najważniejszych konkurencji strzeleckich: strzelania do drewnianego kura. Raz w roku odbywało sie konkursowe strzelanie do celu a zwycięzcę obwoływano "Królem Kurkowym".

- Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zgromadziło niezwykle ciekawe, wręcz unikatowe eksponaty związane z tradycją Bractwa Kurkowego - podkreśla Elżbieta Kwiecień.

To przede wszystkim wykonany ze srebra kur, który Król Kurkowy zawieszal sobie na szyi. Są tarcze strzeleckie z różnych wieków, portrety krakowskich Krolów Kurkowych, obrazy I fotografie ukazujące orszaki królów a także stroje paradne krakowskich cechów rzemieślniczych.

- Wszystkie zachowane pamiątki strzeleckie dają świadectwo świetności krakowskiego mieszczaństwa, jego pięknych i bogatych tradycji i przynależności od wieku do nurtu kultury europejskiej - mówi Elżbieta Kwiecień. -Warto to wszystko zobaczyć.

Otwarcie wystawy nastąpi się w czwartek, 10 listopada, o godzinie 14.

Pierwsze bractwa kurkowe powstały na zachodzie Europy. Od XIII wieku bractwa zaczęły powstawać w dużych polskich miastach polskich, między innymi w Krakowie, Toruniu i Warszawie. W czasie panowania Królowi przysługiwały korzystne przywileje jak zwolnienie od opłat, ceł i podatków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie